Niemcy potwierdzają: Rośnie liczba zakażeń legionellą
Instytut Roberta Kocha w najnowszym biuletynie epidemicznym zajmuje stanowisko w sprawie legionelli. "Nie zauważono wyraźnego skupiska na terenie Niemiec" - przekazuje najważniejszy organ zajmujący się ochroną zdrowia publicznego. Jednocześnie RKI informuje o wzroście liczby przypadków zachorowań.
Robert Koch Institute w najnowszym biuletynie epidemicznym zwraca uwagę, że przy diagnostyce różnicowej każdego rodzaju zapalenia płuc należy pomyśleć o legionelli.
"Wydaje się, że poza kilkoma lokalnymi ogniskami, nie ma wyraźnego zasięgu geograficznego; przypadki występują w całych Niemczech. Wzrost liczby zakażeń może być powiązany z warunkami meteorologicznymi - panuje stosunkowo wysoka wilgotność w miesiącach letnich" - dodaje urząd. I przypomina, że podobną sytuację odnotowano przed dwoma laty.
Instytut zwraca się z apelem do lekarzy pracujących w szpitalach oraz przychodniach, aby przy rozpoznaniu zapalenia płuc wykonali diagnostykę w kierunku legionelli.
Zmiany klimatu a wzrost zakażeń legionellą
Do zdiagnozowania zakażenia wykorzystywany jest antygenowy test moczu. RKI zaleca też, jeśli to możliwe, wysłanie próbki z układu oddechowego do odpowiedniego laboratorium konsultacyjnego w celu wytypowania sekwencji" - dodaje niemiecki urząd.
ZOBACZ: Legionella w Rzeszowie. Stanisław Żaryn: Nic nie wskazuje na sabotaż
Z najnowszych statystyk wynika, że w ciągu ostatniego tygodnia Niemcy potwierdzili 99 przypadków zachorowania na legionellę. Do tego momentu - od stycznia do połowy sierpnia - wykryto ponad tysiąc zakażeń.
W innym raporcie RKI można przeczytać, że za wzrostem zakażeń stoją... zmiany klimatyczne. Dotyczy to także liczby przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. "Okres letni to czas legionelli - dotyczy to również roku 2023. Wzrost liczby przypadków w lecie wynika ze zwiększonej aktywności podróżniczej Niemców w miesiącach wakacyjnych, pogoda również odgrywa w tym roku rolę" - pisze "Deutsche Apotheker Zeitung Online ".
Legionella w Polsce. Kolejna zakażona osoba nie żyje
We wtorek rzeszowski sanepid poinformował o czternastej zakażonej legionellą osobie, która zmarła. Obecnie zakażone są 153 osoby. Najwięcej chorych znajduje się w Rzeszowie - 103 oraz w powiecie rzeszowskim - 34. Wciąż nie wiadomo, co stoi za wzrostem liczby chorych oraz co jest źródłem zakażenia.
- W tej sprawie (…) ABW podjęła czynności, czynności ponadstandardowe. W tej sytuacji chcieliśmy wykluczyć pewne scenariusze, które nasuwały się same. Do tej pory nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, żebyśmy mieli do czynienia z jakimś sabotażem - powiedział na antenie Polsat News Stanisław Żaryn.
Czytaj więcej