Legionella na Podkarpaciu. Rośnie bilans ofiar
Odnotowano 14 zgonów z potwierdzonym zakażeniem legionellą - poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Obecnie zakażone są 153 osoby, większość z nich to mieszkańcy stolicy Podkarpacia.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie przekazała, że ostatniej doby zakażenie potwierdzono u dziewięciu osób. Wszystkie były już wcześniej hospitalizowane.
Bilans ofiar legionelli wzrósł do 14.
ZOBACZ: Legionella w kolejnym regionie. Zakażenia w Wielkopolsce
Obecnie zakażone są 153 osoby. Najwięcej chorych pochodzi z Rzeszowa - 103 oraz powiatu rzeszowskiego - 34.
Pacjenci zakażeni legionellą znajdują się w szpitalach na terenie Rzeszowa, powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcutu, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina.
Pierwszy przypadek legionellozy wykryto 18 sierpnia w Rzeszowie. Do tej pory zakażenie wykryto w czterech województwach.
Sprawę fali zakażeń legionellą bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, żebyśmy mieli do czynienia z sabotażem - powiedział w "Gościu Wydarzeń" Stanisław Żaryn,
zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych
Żaryn uściślił, że "jakieś działania" wokół legionelli w Rzeszowie będą kontynuowane, ale "na razie wygląda, że nie mamy do czynienia z żadnymi działaniami celowymi przeciwko Polsce". - Takie działania nosiłyby cechy bioterroryzmu - ocenił.
Legionella. Jak można się zarazić?
Legionelloza to choroba układu oddechowego. Do zakażenia dochodzi poprzez wdychanie aerozolu powstałego ze skażonej wody (np fontanny, prysznice).
Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nie jest możliwe zakażenie poprzez picie wody.
Czytaj więcej