Sztuczna inteligencja wkracza do medycyny. Niektóre specjalizacje są zagrożone

Polska
Sztuczna inteligencja wkracza do medycyny. Niektóre specjalizacje są zagrożone
Polsat News
Prof. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat

Sztuczna inteligencja zaczyna wkraczać do świata medycyny. Paweł Januszewicz, konsultant medyczny Fundacji Polsat zdradził, że może być ona bardzo skuteczna w takich specjalizacjach jak dermatologia, radiologia czy kardiologia. Jest jednak sporo obszarów, gdzie jeszcze długo nie będzie pomocna. Jako przykład wspomniał o psychiatrii.

Ekspert zaznaczył, że w medycynie sztuczna inteligencja już od dawna jest pomocna, a z biegiem czasu jej rozwój zaczął zagrażać lekarzom poszczególnych specjalizacji.

 

- Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości mogą czuć się zagrożone np. radiologia, dermatologia czy część kardiologów. Dlaczego? Istnieją biliony danych, np. bilony zdjęć, które sztuczna inteligencja może sobie przejrzeć i przy danym rozpoznaniu nauczyć się, jak wygląda rak płuca, zawał mięśnia sercowego itd. - wymieniał.

 

Natomiast jest jeszcze grupa specjalności w medycynie, dla których sztuczna inteligencja nie jest jeszcze znacząco pomocna. - Np. moja psychiatria dziecięca jest obszarem, w którym czuję się swobodnie - stwierdził.

 

WIDEO: AI "wygryzie" lekarzy?

 

 

Jako argument podał, że sprawdzał odpowiedzi czatu GPT na pytania, jakie "teoretycznie powinny wspomóc diagnozę". - One bardziej mi w tej chwili przeszkadzają niż pomagają w czymkolwiek.

Problem z odpowiedzialnością

Prof. Januszewicz, powołując się na publikację w piśmie medycznym "JAMA Pediatrics", przytoczył przykład idiopatycznego skrzywienia kręgosłupa dzieci. 

 

ZOBACZ: Sztuczna inteligencja ustali bezbłędnie datę wykonania starych fotografii

 

- Sztuczna inteligencja na podstawie jednego zdjęcia wykonanego smartfonem potrafi wspomagać diagnozę lekarzy ortopedów i odpowiedzieć na pytanie: czy dziecko wymaga już operacji czy też wystarczy wyłącznie rehabilitacja - mówił ekspert. 

 

Zaznaczył jednocześnie, że istnieje problem z tym, kto będzie brał odpowiedzialność za źle postawione diagnozy w przypadku korzystania ze sztucznej inteligencji. - W medycynie patrzymy na to z dużą ostrożnością - dodał. 

ap/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie