Legionella na Podkarpaciu. Nie żyje jedenaście osób
- Odnotowano 11 zgonów osób z potwierdzonym zakażeniem Legionella pneumophila - przekazał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.
10 zmarłych to mieszkańcy Rzeszowa, a jedna pochodzi z powiatu rzeszowskiego. Ofiary legionelli to osoby w wieku od 64 do 95 lat. Wszyscy mieli choroby współistniejące.
Łącznie zakażenia potwierdzono u 144 pacjentów. Najwięcej chorych znajduje się w Rzeszowie - 96 osób i w powiecie rzeszowskim - 32 osoby.
Legionella. Nie żyje 91-letnia kobieta z Rzeszowa
W poniedziałek rano przekazano informacje o śmierci 91-letniej kobiety, która kilka dni temu zgłosiła się do Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie. W niedzielę lekarze stwierdzili zgon pacjentki.
- Zmarła to osoba starsza z wielochorobowością - przekazał Andrzej Sroka, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
- W tym momencie w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc znajduje się 19 pacjentów. Sytuacja jest w miarę stabilna. 10 pacjentów jest hospitalizowanych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Fryderyka Chopina. Trzech znajduje się na OIOM-ie w stanie ciężkim, stabilnym - dodał.
W ciągu ostatniej doby do szpitala zgłosiła się jedna osoba zakażona bakterią legionelli.
Legionella. Pobrano próbki wody
W poniedziałek opublikowane zostaną wyniki badań wody z Rzeszowa. Do analizy pobrano 56 próbek wody z miejskich wodociągów oraz mieszkań zakażonych osób.
Pierwszy przypadek legionellozy wykryto 17 sierpnia w Rzeszowie.
Sprawę zakażeń na Podkarpaciu bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Legionella. Jak można się zakazić?
W weekend w Rzeszowie rozpoczęła się akcja dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej. Ilość chloru w wodzie płynącej z kranów wzrosła dwudziestokrotnie.
Legionelloza to choroba układu oddechowego. Do zakażenie dochodzi poprzez wdychanie aerozolu powstałego ze skażonej wody. Choroba nie przenosi się z człowieka na człowieka. Nie jest możliwe zakażenie poprzez picie wody.
Czytaj więcej