Nieuprawnione użycie sygnału radio-stop. Doszło do kolejnych incydentów

Polska
Nieuprawnione użycie sygnału radio-stop. Doszło do kolejnych incydentów
Polsat News
Odebranie sygnału radio-stop skutkuje zatrzymaniem pociągów

W sobotę odnotowano dwa kolejne przypadki nieuprawnionego użycia sygnału radio-stop - przekazał na antenie Polsat News Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK S.A. Chodzi o woj. pomorskie i zachodniopomorskie. W niedzielę incydenty nie ustały, tym razem sygnały odebrano w Białymstoku.

- Ok. godz. 19:40 na linii kolejowej między stacjami Białogard-Runowo Pomorskie (woj. zachodniopomorskie - red.) stwierdzono nieuprawnione użycie sygnału radio-stop - przekazał Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK S.A. Zatrzymany został jeden pociąg towarowy, zdarzenie nie miało wpływu na ruch pasażerski.

 

Wcześniej ok. godz. 18 na wysokości Gdyni także stwierdzono nieuprawnione użycie sygnału. Na kilka minut zostały zatrzymane trzy pociągi pasażerskie. W obu przypadkach sprawa będzie wyjaśniana przez odpowiednie służby. - Obecnie sieć kolejowa w Polsce jest przejezdna, ruch odbywa się sprawnie - powiedział Karol Jakubowski.

 

W niedzielę RMF FM poinformowało, że "trzy razy w Białymstoku doszło do nieuprawnionego nadawania sygnału radio-stop". Pierwszy raz z samego rana, a później o godz. 11:51 i 11:59. Sygnał odebrało dziewięć pociągów. 

 

ZOBACZ: Katowice: Nastolatkowie kradli tabliczki z pociągu. Dla zabawy je podmieniali

 

O sytuacji pierwsza poinformowała stacja RMF FM.

 

WIDEO: Sygnał radio-stop w dwóch województwach

 

 

Odebranie sygnału radio-stop skutkuje natychmiastowym zatrzymaniem wszystkich pociągów, których radiotelefony pracują na danej częstotliwości. 

Nieuprawnione nadanie sygnału radio-stop

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnich dniach. W piątek o godzinie 21:23 na linii 273 odcinek Daleszewo-Szczecin Główny oraz na linii 351 odcinek Choszczno-Szczecin Główny (woj. zachodniopomorskie) doszło do nadawania sygnału radio-stop za pomocą radiotelefonu przez nieznanego sprawcę - poinformowała spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.


Do godziny 23:30 ponad 20 pociągów doznało opóźnień. Ze względów bezpieczeństwa ruch towarowy został chwilowo wstrzymany. Do godziny 3 w nocy opóźnienia objęły 23 pociągi pasażerskie.

 

Do sprawy odniósł się na Twitterze pełnomocnik polskiego rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn.

 

"Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, we współpracy z innymi instytucjami - PKP, Policją i UKE oraz Służbą Ochrony Kolei, prowadzi działania mające na celu ustalenie przyczyn nieuprawnionego wykorzystania systemu łączności używanego do zarządzania ruchem kolejowym w Polsce" - podał.

 

 

- W tej chwili nie wykluczamy żadnych scenariuszy - dodał na nagraniu dołączonym do wpisu.

an/kg/ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie