Australia. Wypadek amerykańskiego samolotu wojskowego. Trzy osoby nie żyją, pięć w ciężkim stanie
Trzech amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej zginęło, a pięciu jest w ciężkim stanie po tym, jak samolot Osprey rozbił się w Australii podczas "rutynowych" ćwiczeń wojskowych - poinformował Korpus Piechoty Morskiej. Lokalne władze przekazały, że wśród cywilów nikt nie ucierpiał.
Na pokładzie samolotu znajdowały się 23 osoby. Maszyna rozbiła się na wyspie Melville, położonej na morzu Timor, u północnych wybrzeży Australii. Do wypadku doszło w niedzielę rano około godz. 9:30 czasu lokalnego. Pięciu ciężko rannych żołnierzy trafiło do Royal Darwin Hospital.
Osprey to samolot wielozadaniowy zmiennowirnikowiec. Maszyna jest przystosowana do pionowego startu oraz lądowania.
"Przyczyna katastrofy jest nieznana i zostanie zbadana" - czytamy w oświadczeniu.
Amerykanie z Australijczykami brali udział we wspólnych ćwiczeniach Predator's Run.
Główna minister Terytorium Północnego Natasha Fyles przekazała, że samolot rozbił się na terenach niezamieszkałych i nikt z cywilów nie ucierpiał. "Australia i Stany Zjednoczone współpracują, aby zareagować na ten incydent" - powiedziała, cytowana przez "The Washington Post".
Komisarz policji Michael Murphy przypomniał, że wyspa od lat jest bazą wojskową, a służby zadziałały zaraz po pierwszych doniesieniach o katastrofie.
Seria wypadków
To nie pierwszy wypadek samolotu Osprey. Bezpieczeństwo maszyny znalazło się pod lupą po kilku katastrofach, w których ginęli żołnierze.
W czerwcu ubiegłego roku pięciu marines zginęło, po rozbiciu maszyny w pobliżu Glamis w Kalifornii. Trzy miesiące wcześniej Osprey rozbił się podczas ćwiczeń NATO w Norwegii. Zginęły wtedy cztery osoby.
ZOBACZ: Katastrofa lotnicza w Ukrainie. Zginęło trzech wojskowych pilotów
W 2017 roku Osprey piechoty morskiej rozbił się w Syrii. Wtedy rannych zostało dwóch wojskowych. W tym samym roku w katastrofie w Australii zginęło również trzech żołnierzy piechoty morskiej.
Do najtragiczniejszej katastrofy samolotu Osprey doszło w kwietniu 2000 roku, kiedy zginęło 19 marines.
Czytaj więcej