"Lekarz doskonały". Najstarszy w Polsce chirurg dziecięcy odchodzi ze szpitala. Ma 96 lat
Chciał być inżynierem, a został wybitnym chirurgiem dziecięcym. Prof. Eugeniusz Murawski żegna się ze szpitalem w Gorzowie Wielkopolskim. Nie będzie już pracował na sali operacyjnej, jednak wciąż będzie inspirować młodszych kolegów.
- To jest fantastyczny lekarz, to jest świetny nauczyciel, człowiek, który wychował wielu lekarzy - tak o profesorze Eugeniuszu Murawskim mówi Robert Surowiec, wiceprezes Szpitala Specjalistycznego Gorzowie Wielkopolskim.
ZOBACZ: To nie czołg, to robo-lekarz. Będzie ratował życie na wojnie i nie tylko
Lekarz, który jest najstarszym chirurgiem dziecięcym w Polsce, w wieku 96 lat postanowił zakończyć swoją aktywność zawodową.
- Nie pić, nie palić, nie objadać się - zdradził sekrety swojej świetnej kondycji podczas rozmowy z Polsat News.
Początki kariery. Ponad 60 lat w kitlu
Przygodę z medycyną zaczął w 1949 roku. Wtedy został studentem Szczecińskiej Akademii. - Ponad pięćset kandydatów, a sto miejsc... udało się - wspomina.
Pierwszy zabieg przeprowadził ponad 60 lat temu. Była to operacja dziecka, które miało problemy z wyrostkiem robaczkowym. Murawski operował go razem ze swoim kolegą. Jak sam twierdzi wyszło im "znakomicie".
WIDEO: 96-letni Eugeniusz Murawski jest najstarszym chirurgiem dziecięcym w Polsce
Chociaż na emeryturze jest od 20 lat to nigdy nie porzucił lekarskiego kitla. Dodatkowo inspiruje także młodych i prowadzi weekendowe zajęcia dla ratowników medycznych. Wykłada anatomię opisową i topograficzną.
- Co to jest. Przyjeżdżam na dwa dni w miesiącu, to co to za praca - stwierdził.
"Lekarz doskonały". Mentor nie porzuca nauczania
Współpracownicy żegnali profesora kwiatami i miłymi słowami. Dla młodszych kolegów jest on mentorem.
ZOBACZ: Śpiewał i grał na gitarze w trakcie operacji. Lekarze usuwali mu guza mózgu
- Życzę każdemu, żeby w swoim życiu spotkał takiego człowieka i takiego lekarza, jak profesor Murawski - powiedziała dr Leokadia Mikołajewicz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim.
- To dobry człowiek z niesamowitą kulturą osobistą, niesamowitą osobowościową. Był naprawdę dla nas wzorem - dodał dr Tomasz Grzechnik, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej.
Jego zasługi i poświęcenie dostrzegło także Polskie Towarzystwo Lekarskie, które uhonorowało go tytułem "Medicus Perfectus", czyli lekarz doskonały.