Ekoschematy 2023: jakie prace polowe trzeba udokumentować w czasie żniw i bezpośrednio po nich?

Agro
Ekoschematy 2023: jakie prace polowe trzeba udokumentować w czasie żniw i bezpośrednio po nich?
Pixabay
Ekoschemat 2023. Jak to będzie wyglądało?

Przewidziane w nowej WPR na lata 2023–2027 dopłaty ekoschematów pozwalają uzyskać większe wsparcie, jednak wprowadzają też szereg nowych wymogów formalnych. Dowiedz się, jakie prace polowe należy udokumentować w okresie żniw oraz zaraz po nich, a także, od czego zależą stawki dopłat za ekoschematy.

Ekoschematy 2023 – dokumentacja w okresie żniw

Poprzez ekoschematy premiowana jest realizacja praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i ochrony zwierząt. Warto podkreślić, że nie są one obowiązkowe, jednak brak stosowania się do nich będzie niekorzystnie wpływał na stawki dopłat.

 

Jakie ekoschematy zostały przewidziane? Ich lista wygląda następująco:

  1. rolnictwo z roślinami miododajnymi;
  2. rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi;
  3. integrowana produkcja roślin;
  4. biologiczna ochrona upraw;
  5. retencjonowanie wody na TUZ;
  6. dobrostan zwierząt.

Do najczęściej wybieranych należy druga z przytoczonych opcji, z której realizacją wiąże się też wiele formalności w okresie żniw. Należy podkreślić, że ten ekoschemat zawiera 8 praktyk, które należy udokumentować w formie oświadczenia, opracowania rejestru zabiegów lub poprzez aplikację. 

 

ZOBACZ: Dofinansowanie do lasu - dotacje dla rolników i nie tylko. Znamy terminy naborów

Jakie prace pożniwne należy udokumentować w ramach ekoschematów 2023?

Ekoschemat „Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi” ma określone praktyki związane z zabiegami agrotechnicznymi, z których część wymaga odpowiedniego udokumentowania. Poniżej zostały rozpisane wybrane z wymogów.

 

Nazwa Praktyki Wymogi
Efektywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt Brak dodatkowych dokumentów.
Międzyplony ozime, wsiewki międzyplonowe Informacja do ARiMR o dacie zbioru uprawy głównej na specjalnym formularzu (oświadczenie o dacie zbioru uprawy w plonie głównym), w ciągu 7 dni od daty zebrania tegorocznej uprawy głównej. W przypadku międzyplonów nie ma obowiązku informowania agencji.
Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia – plan podstawowy Wykonany przez rolnika plan nawożenia wykonany na podstawie badań gleby, w terminie do 25 lipca. Ponadto rolnik powinien prowadzić rejestr z uwzględnieniem stosowania nawozu, posiadać imienny dokument zakupu nawozu wapniowego, a także złożyć oświadczenie o nieotrzymaniu decyzji przyznającej wsparcie do wapnowania z NFOŚiGW.
Opracowanie i przestrzeganie planu wdrożenia – plan z wapnowaniem Wykonany przez rolnika plan nawożenia wykonany na podstawie badań gleby, w terminie do 25 lipca. Ponadto rolnik powinien prowadzić rejestr z uwzględnieniem stosowania nawozu, posiadać imienny dokument zakupu nawozu wapniowego, a także złożyć oświadczenie o nieotrzymaniu decyzji przyznającej wsparcie do wapnowania z NFOŚiGW.
Zróżnicowana struktura upraw Brak dodatkowych wymogów.
Wymieszanie obornika z glebą na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od jego aplikacji Zdjęcia geotagowane w aplikacji ARiMR lub oświadczenie złożone w ciągu 14 dni. W przypadku nabycia obornika należy posiadać imienny dokument zakupu.
Stosowanie płynnych nawozów naturalnych innymi metodami niż rozbryzgowe Analogicznie do stosowania obornika.
Uproszczone systemy uprawy Rejestr zabiegów agrotechnicznych.
Wymieszanie słomy z glebą Rejestr zabiegów agrotechnicznych.

 

W zakresie ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw” powstaje natomiast obowiązek przekazania do ARiMR imiennego dokumentu potwierdzającego zakup preparatu biologicznego. Nieco odmienne metody dotyczą natomiast płatności do retencjonowania wody na użytkach trwałych. 

 

W tym przypadku rolnik nie wskazuje bowiem na chęć ubiegania się o wsparcie, natomiast informacje o wystąpieniu zalania lub podtopienia TUZ uzyskiwane są na podstawie danych satelitarnych. Więcej informacji w tym zakresie dostępnych jest na stronie ARiMR oraz w stosownych aktach prawnych.

 

ZOBACZ: Robert Telus w "Gościu Wydarzeń": Nikt nas nie wystraszy. Zadbamy o polskiego rolnika

Ekoschematy 2023 – bez dokumentów nie będzie dodatkowych dopłat

Kolejną kwestią jest to, ile za ekoschematy dostanie rolnik. Stawki w tym zakresie – bez uwzględnienia dodatkowej, proekologicznej aktywności – mogą kształtować się na poziomie niższym niż w ubiegłym roku. 

 

Trzeba też podkreślić, że dla rolników prowadzących mniejsze gospodarstwa wprowadzono możliwość otrzymania dopłat zryczałtowanych. Ze względu na zmiany w przepisach oraz szereg wyjątków, warto jednak odpowiednio wcześniej zapoznać się z informacjami na ten temat zawartymi w stosownych aktach prawnych i na stronach ARiMR. 

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie