Włochy. Odkrycie archeologów w Pompejach. Rzuca nowe światło na życie niewolników
W niedzielę włoskie ministerstwo kultury poinformowało, że archeolodzy odkryli pokój, który prawdopodobnie był użytkowany przez niewolników. "Pomieszczenie jest zorganizowanej tak, aby nie dopuścić do ucieczek czy buntu. Świadczy o tym także brak krat, kłódek i okowów" - powiedział dyrektor Pompeii Archaeological Park Gabriel Zuchtriegel.
Archeolodzy odkryli pomieszczenie w rzymskiej willi w pobliżu Pompejów - miasta zniszczonego w wyniku erupcji Wezuwiusza w 79. roku - które z dużym prawdopodobieństwem było użytkowane przez niewolników.
Kolejnego sensacyjnego odkrycia dokonano na terenie znanym jako Civita Giuliana, w odległości 600 metrów od murów dawnego miasta.
Nowe odkrycie naukowców w Pompejach
Odkrycie rzuca nowe światło na bardzo niski status niewolników w starożytności - poinformowało w niedzielę włoskie ministerstwo kultury.
"Pomieszczenia są zorganizowanej tak, aby nie dopuścić do ucieczek czy buntu. Świadczy o tym także brak krat, kłódek i okowów" - powiedział dyrektor Pompeii Archaeological Park Gabriel Zuchtriegel.
W pokoju były resztki pryczy, schowków na narzędzia pracy, amfory. Wszystko przykryte było warstwą materiału piroklastycznego, który osiadł po wybuchu wulkanu.
Oprócz pryczy i różnych sprzętów znaleziono ślady dekoracji, a także szczątki co najmniej trzech gryzoni - dwóch myszy w amforze i szczura w dzbanku.
ZOBACZ: Niemcy. Niezwykłe odkrycie w grobie. Broń sprzed 3 tysięcy lat
Wykopaliska na terenie Civita Giuliana rozpoczęły się w pierwszych latach XX wieku i zostały wznowione w 2017 roku. Ustalono, że wcześniej prowadzono tam nielegalne roboty.
Czytaj więcej