Stawka VAT na zboża – jaka obowiązuje obecnie?

Agro
Stawka VAT na zboża – jaka obowiązuje obecnie?
Pixabay
Obniżka stawki VAT na zboża

Polskie rolnictwo odgrywa istotną rolę w gospodarce kraju, a opodatkowanie rolnych produktów ma olbrzymi wpływ na ich cenę i dostępność towarów na rynku. Od lutego 2022 roku, zboża, nasiona i owoce oleiste opodatkowane były stawką 0% VAT. Czy w najbliższym czasie Ministerstwo Finansów ogłosi nowe regulacje podwyższające stawkę VAT przy sprzedaży zboża? Jaki VAT na zboże będzie obowiązywał?

Obniżenie stawki VAT dla towarów takich jak żywność, zwłaszcza na zboża, mięso i inne podstawowe produkty spożywcze, było istotnym elementem drugiej Tarczy Antyinflacyjnej. To ważne działanie, które było odpowiedzią na rosnące ceny żywności, miało chronić portfele i poprawić sytuację gospodarstw domowych. 

 

Ministerstwo Finansów zdecydowało się do końca 2023 roku obniżyć stawkę VAT pszenicy i innych zbóż, nasion i owoców oleistych. Przy czym stawka zryczałtowanego zwrotu podatku od towarów i usług, czyli VAT, na zboża rolnika ryczałtowego wynosi 7 proc.

Ile wynosi stawka VAT na zboża?

W związku z licznymi zmianami Tarczy Antyinflacyjnej wiele osób zastanawia się obecnie, ile jest VAT-u na zboże? Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT zboża (m.in. niełuskane, takie jak pszenica, jęczmień, żyto oraz łuskane, takie jak ryż, proso) sklasyfikowane w dziale 10 Nomenklatury scalonej – poz. 7 załącznika nr 10 do ustawy o VAT oraz nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza (CN ex 12) – wyłącznie przeznaczone do spożycia przez ludzi (poz. 9 w załączniku nr 10 do ustawy o VAT) opodatkowane są stawką 5 proc. VAT.

 

Jednakże od lutego 2022 r. do końca 2023 r. wskazane wyżej towary, w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej, są objęte stawką 0 proc. VAT (obniżenie do 0 proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe).

Zerowa stawka VAT na zboża – czy wciąż obowiązuje?

Zgodnie z Dziennikiem Ustaw obowiązywanie zerowej stawki VAT na żywność zostało przedłużone do 31 grudnia 2023 roku. Wśród produktów z zerową stawką VAT znajdują się między innymi: mięso, ryby, mleko, produkty mleczarskie, jaja, miód naturalny, orzechy, warzywa, owoce oraz ich przetwory, tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne, zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze, a także określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Stawka VAT na zboża – kiedy wyniesie 8 proc. ?

Wskazane towary, które nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi i są sklasyfikowane w CN 12, będą podlegały opodatkowaniu stawką 8 proc. VAT (poz. 9 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Obecnie obowiązująca zerowa stawka podatku VAT na zboża, nasiona i owoce oleiste utrzyma się do końca roku. 

 

Wartości VAT na zboża i podstawowe produkty spożywcze są stale monitorowane i mogą ulec zmianie po okresie obowiązywania obniżonej stawki, czyli od 1 stycznia 2024. O nowej stawce VAT dowiemy się pewnie pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2024.

 

ZOBACZ: KSeF uszczelni lukę VAT? Zmiany już w przyszłym roku

 

Wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność w 2022 r. miało na celu ochronę portfeli Polaków w walce z inflacją i kryzysem spowodowanym przez sytuację z Rosją. Obniżenie podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze było jednym z kroków, aby ograniczyć skutki wzrostu cen żywności. Obecna stawka VAT 0 proc. na zboża i żywność obowiązywać będzie przez cały 2023 r.

 

Niestety, ale w tej chwili nie wiadomo, czy zerowy VAT zostanie utrzymany. Mając jednak na uwadze powoli zmniejszającą się inflację (choć ta wciąż należy do jednej z najwyższych w Europie), prawdopodobne wydaje się przywrócenie do poprzednio obowiązującego 5-procentowego progu. Faktem jest jednak, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

 

red/ / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie