Turcja: Odkryto nowe gatunki kreta. Naukowiec przypuszcza, że może być ich znacznie więcej

Świat
Turcja: Odkryto nowe gatunki kreta. Naukowiec przypuszcza, że może być ich znacznie więcej
Pixabay/Twitter/University of Plymouth
W Turcji odkryto dwa nowe gatunki kreta

Dwa nowe gatunki kretów odkryto we wschodniej Turcji. Specjalistyczne badania DNA pozwoliły ustalić, że Talpa hakkariensis i Talpa davidiana tatvanensis różnią się od reszty tych ssaków. Jeden z ich badaczy - prof. David Bilton - był wcześniej odpowiedzialny za zidentyfikowanie prawie 80 nowych gatunków zwierząt.

Naukowcy, wykorzystując technologię DNA, odkryli dwa nowe gatunki kreta, które występują na terenie Turcji. Talpa hakkariensis i Talpa davidiana tatvanensis - są niezwykle wytrzymałe na niesprzyjające warunki pogodowe. Oba zamieszkują górskie regiony kraju, mogą przetrwać w temperaturach nawet do 50 st. C., jak i żyć pod dwumetrową warstwą śniegu.  

 

ZOBACZ: Turcja: Policjant z Polski uratował topiącego się mężczyznę


Badanie przeprowadzili naukowcy z Turcji, Wielkiej Brytanii i USA. Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie "Zoological Journal of the Linnean Society". Naukowcy stwierdzili, że krety mogą żyć w Turcji nawet od trzech milionów lat oraz, że są biologicznie odległe od innych znanych przedstawicieli tego rodzaju zwierząt.

Nowe gatunki odkryte. Naukowiec przypuszcza, że to dopiero początek 

Jednym z badaczy pracujących przy tym projekcie był prof. David Bilton z University of Plymouth, który podczas swojej kariery zidentyfikował blisko 80 nowych gatunków.

 


"W dzisiejszych czasach bardzo rzadko można znaleźć nowe gatunki ssaków. Istnieje tylko około 6500 gatunków ssaków, które zostały zidentyfikowane na całym świecie. Dla porównania, znanych jest około 400 000 gatunków chrząszczy" - powiedział Bilton cytowany przez "The Guardian".  

 

ZOBACZ: Zaskakujące odkrycie na dnie oceanu. Znaleziono 19 tys. podwodnych wulkanów


"Z zewnątrz nowo odkryte krety wydają się podobne do znanych już gatunków ze względu na to, że ewolucja pod ziemią narzuca duże ograniczenia kształtu i wielkości ciała - tak naprawdę krety mają bardzo niewiele możliwości w tej kwestii" - zaznaczył profesor. 


Odkrycie zwiększyło liczbę znanych kretów euroazjatyckich z 16 do 18. Profesor wyraził przekonanie, że w pobliskich regionach mogą żyć jeszcze inne rodzaje tego gatunku "czekające na odkrycie".

kar/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie