Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym
Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o referendum ogólnokrajowym. Ma to umożliwić przeprowadzenie referendum tego samego dnia, co wybory.
"Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o referendum ogólnokrajowym" - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta RP.
Nowelizacja ustawy o referendum ogólnokrajowym dostosowuje przepisy tak, by referendum krajowe mogło odbyć się w tym samym terminie, kiedy wybory prezydenckie, parlamentarne lub do PE poprzez przede wszystkim ujednolicenie godzin głosowania, czyli w godzinach 7 - 21.
Przygotowaną przez PiS nowelizację Sejm przyjął na początku lipca. Jeszcze w tym samym miesiącu Senat odrzucił te przepisy. W środę Sejm odrzucił sprzeciw Senatu i ustawa trafiła na biurko prezydenta.
Cztery pytania referendalne
Referendum ma być przeprowadzone 15 października razem z wyborami parlamentarnymi. Z wnioskiem o zarządzenie ogólnokrajowego referendum zwrócił się do Sejmu rząd. Rada Ministrów proponuje, żeby Polacy odpowiedzieli na cztery pytania referendalne:
- "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
- "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
- "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
- "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Wnioskiem rządu Sejm ma zająć się podczas trwającego posiedzenia Sejmu.
Czytaj więcej