Emerytury pomostowe. Jest decyzja prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych. Zmiany uchylają wygasający charakter tego świadczenia. W nowelizacji zawarto także regulacje zapewniające ochronę działaczy związkowych.
Podpisany dokument jest wypełnieniem jednego z punktów porozumienia zawartego przez rząd Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" z 7 czerwca.
Nowelizacja znosi obecny stan prawny, w którym emerytury pomostowe przysługiwały tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
W ustawie zapisano także regulacje zapewniające ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy. Mowa między innymi o wyłączeniu z płacy minimalnej dodatku za szczególne warunki pracy.
Prezydent: Dzisiaj dopełniamy walki o zasady sprawiedliwości
Po podpisaniu ustawy głos zabrał Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że wprowadzane zmiany są dla niego niezwykle ważne ze względu na wcześniejsze zaangażowanie w tym temacie.
- Ten moment miał niezwykłe doniosłe znaczenie prawne i społeczne, ale dla mnie także symboliczne. Stąd, że w 2008 roku, kiedy toczyła się batalia na temat spraw związanych z wiekiem emerytalnym m.in. także emerytur pomostowych, to ja wtedy w Sejmie reprezentowałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego - przypomniał.
- Dzisiaj dopełniamy tamtej walki o to by zasady sprawiedliwości były realizowane - dodał.
ZOBACZ: Andrzej Duda: Jeśli przegrają, będą mówić, że wybory były sfałszowane
Prezydent Duda mówił także o poszczególnych zmianach dotyczących m.in. karty nauczyciela. Według znowelizowanej ustawy z emerytury pomostowej będą mogli skorzystać także nauczyciele.
- Nauczyciel, który przepracował w zawodzie 20 lat, a w sumie ma 30 lat okresu składkowego, niezależnie od tego czy zaczął pracę przed 1 stycznia 1999 roku czy po, będzie mógł przejść na wcześniejszą emeryturę - mówił prezydent.
- Cieszę się, że to zostało zrealizowane - podkreślił.
Czytaj więcej