Prognoza pogody. Fala upałów i burze z gradem. Temperatura zbliży się do 40 stopni
Chłodniejsza aura początku stycznia ustąpi miejsca upałom sięgającym nawet 36 stopni Celsjusza. Towarzyszyć im będą burze, także z opadami gradu. Taka pogoda to zagrożenie dla zdrowia, dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomniało, jak radzić sobie z ewentualnymi objawami przegrzania.
Zbliża się druga połowa długiego, sierpniowego weekendu, która minie pod znakiem upałów. Od niedzieli nad Polskę napływa gorące powietrze znad południa Europy. Ciśnienie będzie się wahać, a wiatr będzie umiarkowany lub słaby.
ZOBACZ: Nadchodzi zmiana pogody. "Turyści czekali na te informacje"
Już w poniedziałek synoptycy prognozują nawet 33 stopnie w centralnej i południowej części kraju. Na zachodzie oraz w górach mogą wystąpić burze i opady gradu.
Noc jak z tropików. Upały powrócą do kraju
IMGW przekazał, że noc z poniedziałku na wtorek będzie niczym z tropików. W wielu regionach temperatura nie będzie niższa niż 20 stopni. Spadek ciśnienia przewidywany jest dopiero na wtorek - wtedy też temperatury dopiero przybiorą na sile.
Szczyt upałów prognozowany jest na środę. Wówczas, jak podaje twojapogoda.pl, termometry w województwie mazowieckim pokażą nawet 36 stopni. Niewiele chłodniej będzie w innych regionach Polski - około 33-34 stopnie - podaje Interia Pogoda.
Jednak wraz z upałami mogą pojawić się deszcze. We wtorek w pasie nadmorskim mogą wystąpić przelotne opady deszczu i burze, także z gradem. Podobne prognozy mają synoptycy dla województwa wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego, gdzie miejscami mogą wystąpić burze.
ZOBACZ: Alerty IMGW. Ulewy i podtopienia w Polsce. Premier pilnie rozmawiał z wojewodami
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami wydał Instytut Metrologii i Gospodarki Wodnej dla województw: mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Wysokie temperatury wiążą się też z innym wzrostem - zagrożenia pożarowego w lasach.
Uwaga na upały! Jak rozpoznać przegrzanie organizmu?
Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed falą upałów i przypomina, jak należy się chronić przed ewentualnym przegrzaniem. W upalne dni powinno się unikać wysiłku fizycznego, pamiętać o nakryciu głowy, piciu dużej ilości wody, używaniu kremu z filtrem UV.
Objawami przegrzania organizmu są m.in. przyspieszony oddech, nudności, zawroty głowy i dreszcze. W przypadku wystąpienia objawów należy zadzwonić pod numer alarmowy.