Drugie pytanie referendalne. PiS zdradziło jego treść
Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? - brzmieć będzie drugie pytanie referendalne zaprezentowane przez Beatę Szydło. W nagranym spocie pojawił się fragment, w którym Donald Tusk jako szef rządu informował o podniesieniu wieku emerytalnego.
W piątek Jarosław Kaczyński zaprezentował pierwsze pytanie mające pojawić się w referendum - "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Następne dwa zostaną ujawnione kolejno w niedzielę i poniedziałek.
PiS ujawniło drugie pytanie referendalne
W sobotę rano w mediach społecznościowych PiS ukazał się kolejny spot, tym razem z prezentacją drugiego referendalnego pytania. - Mówią tyle o kobietach, a kazali im pracować prawie do śmierci. Tak samo mężczyznom - mówiła w nagraniu była premier Beata Szydło.
W krótkim filmie pojawił się wypowiedzi polityków związanych z PO. "Nie ma potrzeby podnoszenia wieku (emerytalnego - red.), można stworzyć możliwość wyboru" - mówił Bronisław Komorowski. Zaraz po jego słowach w spocie zobaczyliśmy Donalda Tuska, który oznajmił: przyjmuję podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia.
ZOBACZ: Wybory i referendum jednego dnia. Szefowa KBW: Byłoby to dodatkowe wyzwanie
- Kłamali więc w tej sprawie - skomentowała Szydło, po czym zaprezentowała kolejne pytanie referendalne.
"Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?" - zapytała była szefowa rządu. Odpowiedzą na nie Polacy w referendum przy okazji nadchodzących wyborów.
Beata Szydło: Polacy mają prawo wypowiadania się w kwestiach fundamentalnych
W sobotę po godzinie 13:00 Beata Szydło wygłosiła oświadczenie podczas wizyty w Bachowicach. - Polacy mają prawo wypowiadania się w kwestiach fundamentalnych. Sprawa wieku emerytalnego jest jedną z nich, ponieważ dotyczy każdego - mówiła.
- Dzisiaj zapewne wielu polityków PO będzie zaprzeczało i zaprzecza, że nie mają zamiaru podnoszenia wieku emerytalnego, ale doskonale przypominam sobie czas, kiedy wiek emerytalny został podniesiony. W 2012 roku w swoim exposé, a wcześniej w 2011 roku Donald Tusk zapowiedział podniesienie wieku emerytalnego, potem w 2012 roku rząd PO i PSL, nie zapominajmy, że ministrem, który wprowadzał podwyższenie wieku emerytalnego był nie kto inny, jak Władysław Kosiniak-Kamysz. Wtedy podniesiono wiek emerytalny bez żadnych konsultacji - przypomniała Beata Szydło.
Zachęciła również do udziału w referendum. - Jeśli Polacy jednoznacznie odrzucą podniesienie wieku emerytalnego w przyszłości, to nie wyobrażam sobie, żeby jakikolwiek rząd, jakikolwiek polityk w Polsce miał pomysł na podnoszenie wieku emerytalnego - zaznaczyła.
Potwierdziły się ustalenia Polsat News
Kilka dni wcześniej Polsat News ustalił, że sztab Prawa i Sprawiedliwości rozważa zadanie nie jednego, ale czterech pytań w ramach referendum.
- Na stole leżą propozycje konkretnych pytań: oprócz sprawy imigrantów chcemy zapytać o kwestie wieku emerytalnego, rozważamy też konkretne pytania skierowane bezpośrednio do rolników - mówili sztabowcy PiS.
ZOBACZ: A. Kwaśniewski: Pomysł referendum z piekła rodem. Wymyślił go chyba jakiś szaleniec
Rozważane miało być także pytanie w sprawie polskich lasów i pomysłu na przeniesienie kompetencji w tym zakresie pod kuratelę Komisji Europejskiej. Wynika to z propozycji hiszpańskiej prezydencji, która chce, by UE objęła swoimi kompetencjami tzw. leśne produkty niedrzewne, w tym dziczyznę, grzyby, owoce leśne, żywicę czy miód.
Czytaj więcej