Szczepionka przeciwko ASF gotowa! Czy będzie stosowana w Polsce?

Agro
Szczepionka przeciwko ASF gotowa! Czy będzie stosowana w Polsce?
Pixabay
W czerwcu 2023 roku świat obiegła informacja o finalizacji prac nad szczepionką na ASF

Trwają zaawansowane prace nad opracowaniem i wdrożeniem do użycia komercyjnej szczepionki na afrykański pomór świń (ASF). Na razie działania w tym zakresie zatwierdził rząd Wietnamu, jednak czy inne kraje pójdą jego śladem? Kiedy szczepionka na ASF może być dostępna w Polsce? Oto najważniejsze informacje!

Szczepionka przeciwko ASF – wkrótce zostanie zaakceptowana

W czerwcu 2023 roku świat obiegła informacja o finalizacji prac nad szczepionką na ASF. Pionierem w tym obszarze miał być Wietnam, gdzie przeprowadzono pilotażowe testy na dużą skalę. Warto podkreślić, że pracom nad wytworzeniem szczepionki przygląda się również Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. 

 

Według Gregorio Torresa – szefa działu Naukowego Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt – wyniki są obiecujące. Stwierdził on, iż nigdy do tej pory nie byliśmy tak blisko uzyskania szczepionki, która mogłaby być tak skuteczna.

Czy szczepionka przeciwko ASF będzie dostępna w Polsce?

Informacje o zaawansowanych pracach nad szczepionką na wirusa ASF podniosły również temat dostępności jej w Polsce. Poza Wietnamem spore zainteresowanie przejawiają też władze federalne USA. W Stanach Zjednoczonych, które również są zaangażowane w ten projekt, taki pilotaż byłby jednak niemożliwy do przeprowadzenia ze względu na to, że afrykański pomór świń nie stanowi tam aż tak dużego zagrożenia. 

 

ZOBACZ: ASF dzików – blisko 30 nowych ognisk w Polsce!

 

Co ciekawe, wiele wskazuje na to, że możliwe jest dopuszczenie do obrotu tego preparatu na całym świecie, jednak dotychczas nie przedstawiono tzw. roadmapy w Unii Europejskiej czy w Polsce. 

 

Warto w tym miejscu podkreślić, że w naszym kraju również prowadzone są prace mające na celu walkę z wirusem ASF. Minister Rolnictwa poinformował, iż w latach 2017-2020, w ramach NCN prowadzono projekt pt.: Konstrukcja rekombinowanego szczepu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV) przy użyciu techniki CRISPR/Cas9. 

 

Badania te miały na celu zbadanie właściwości biologicznych rekombinowanego szczepu ASFV pozbawionego genów A238L, EP402R i 9GL. Podkreślono również, że prace w tym zakresie prowadzone są w sposób ciągły. 

Szczepionka przeciwko ASF – bezpieczeństwo i skuteczność

Sam fakt opracowania szczepionki może jednak budzić obawy i pytania o bezpieczeństwo preparatu. Wiadomo, że powstał on i testowany był przede wszystkim w krajach azjatyckich, jednak nad projektem czuwał również Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. 

 

ZOBACZ: Stonka ziemniaczana – jak pozbyć się szkodnika raz na zawsze?

 

Według ostatnich informacji przetestowano już 650 000 dawek szczepionek  na stadach świń w 40 prowincjach, uzyskując przy tym skuteczność na poziomie 95%. Według dostępnych informacji farmy testowe skupiają się obecnie na szczepieniu młodych tuczników, co wynika z tego, że to właśnie one wykazują największą podatność na działanie preparatu.

 

Zastosowanie tego typu środków zaradczych może w istotny sposób ograniczyć rozprzestrzenianie się ASF. Warto jednak podkreślić, że sama szczepionka nie gwarantuje zwalczenia wirusa. Instytucje i organizacje zaangażowane w cały ten proces zaznaczają, iż w tym celu trzeba stosować wiele innych, równoległych działań, z edukacją rolników na czele.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie