Niemcy. Wojsko wypłaca odszkodowania. Za dyskryminację ze względu na orientację
Ministerstwo Obrony Niemiec podsumowało dwa lata działania ustawy dotyczącej dyskryminacji osób homoseksualnych w wojsku w latach 1955-2000. Zgłosiło się 178 byłych i czynnych żołnierzy. Wypłacono w sumie około 400 tysięcy euro. Na tym jednak nie koniec.
W ciągu dwóch lat - od 23 lipca 2021 roku - obowiązywania ustawy o odszkodowaniach za dyskryminację ze względu na orientację seksualną do Bundeswehry (sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec - red.) zgłosiło się 178 byłych i czynnych żołnierzy - podaje niemieckie Ministerstwo Obrony.
ZOBACZ: USA. Dyskryminacja i nękanie. Czarnoskórzy pracownicy pozwali Teslę
Ustawa jest odpowiedzią na krzywdy wyrządzone osobom homoseksualnym w niemieckich siłach zbrojnych - zarówno we współczesnej Bundeswehrze, jak i w byłej Narodowej Armii Ludowej (NVA), która istniała od 1 marca 1956 do 2 października 1990 roku.
Niemcy. Wypłacono 400 tysięcy euro, na tym nie koniec
W dokumencie podsumowującym dwa lata od podpisania ustawy pojawia się stwierdzenie, że główny cel został osiągnięty: żołnierze, którzy przed 2000 rokiem byli dyskryminowani ze względu na orientację lub tożsamość płciową, mogli otrzymać rekompensatę za straty psychiczne. W sumie wypłacono około 400 tysięcy euro, czyli blisko 1,8 miliona złotych.
ZOBACZ: Zerwany plakat posła Janusza Kowalskiego. "Stop dyskryminacji Polaków!"
Termin składania wniosków o odszkodowanie upływa w lipcu 2026 roku. Będą one wypłacane przez pięć kolejnych lat.
Pomysł dotyczący ustawy o odszkodowaniach powstał w 2020 roku, gdy niemieckie Ministerstwo Obrony opublikowało raport na temat "systematycznej dyskryminacji" ze względu na orientację w Bundeswehrze w latach 1955-2000.
Czytaj więcej