Wybory parlamentarne 2023. Opublikowano kalendarz wyborczy
Wraz z zarządzeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę wyborów na 15 października opublikowano kalendarz wyborczy. To w nim określono, do kiedy należy zgłosić Państwowej Komisji Wyborczej utworzenie komitetu wyborczego. Z kalendarza wynika także, do kiedy należy zgłosić listę kandydatów. Kampania wyborcza zakończy się 13 października o godz. 24. Głosowanie odbędzie się 15 października w godz. 7-21.
"Wybory parlamentarne odbędą się 15 października" - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda. Po opublikowaniu postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw - najpóźniej piątego dnia od dnia zarządzenia wyborów - formalnie ruszy kampania wyborcza.
Wraz z postanowieniem prezydenta w Dzienniku Ustaw opublikowany zostanie też kalendarz wyborczy, określający dni, w których upływają terminy wykonania czynności wyborczych przewidzianych w kodeksie.
Zgłaszanie kandydatów do 6 września
Pierwszą czynnością wyborczą jest zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetu wyborczego. Termin na złożenie takiego zawiadomienia mija 28 sierpnia. Do tego dnia muszą również zostać powołane okręgowe komisje wyborcze.
Od momentu zarejestrowania komitetu wyborczego będzie on mógł rozpocząć zbieranie podpisów pod listami kandydatów. Termin na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz kandydatów na senatorów upłynie 6 września o godz. 16.
Do 15 września będą podane do publicznej wiadomości informacje o granicach obwodów oraz siedzibach obwodowych komisji. Według kalendarza wyborczego na powołanie obwodowych komisji wyborczych jest czas do 25 września.
Składanie przez wyborców wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania będzie możliwe do 12 października.
Kampania wyborcza zakończy się 13 października o godz. 24. Głosowanie odbędzie się 15 października w godz. 7–21.
ZOBACZ: Bartoszewski: Weźmiemy każdego, kto pomoże wygrać wybory z PiS
Zgodnie z konstytucją wybory parlamentarne zarządza prezydent nie później niż na 90 dni przed upływem 4 lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Obecna kadencja Sejmu i Senatu trwa od 12 listopada 2019 roku i zakończy się w dniu poprzedzającym pierwsze posiedzenie Sejmu następnej kadencji.
Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat. Kandydatów na posłów i senatorów mogą zgłaszać partie polityczne oraz wyborcy. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.
Czytaj więcej