Warszawa: Odkrycie na budowie placu Centralnego. Fragmenty zabudowań i tajemnicze pomieszczenia

Polska
Warszawa: Odkrycie na budowie placu Centralnego. Fragmenty zabudowań i tajemnicze pomieszczenia
Polsat News
Na placu Defilad w Warszawie trwają prace odkrywkowe. Pod brukami kryją się pozostałości dawnej Warszawy

Otoczenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przechodzi wielkie zmiany. Na placu Defilad powstaje nowe miejsce na mapie stolicy - plac Centralny. W czasie prac budowlanych odkryto zabudowania dawnej Warszawy,jeszcze sprzed II wojny światowej. Władze miasta wspominają też o tajemniczych zalanych wodą pomieszczeniach.

W stolicy trwa budowa Nowego Centrum Warszawy - w części Placu Defilad ma stanąć plac Centralny. Prace nad zmodernizowaniem centrum miasta przyczyniają się do odkrycia starszych części zabudowań. Mowa o przedwojennych i powojennych kamienicach, które stały tam przed rozpoczęciem budowy Pałacu Kultury i Nauki w 1952 roku. 

Przedwojenna Warszawa pod brukami Placu Defilad

- Udało się odkryć fragmenty bruków znajdujących się na placu przed Pałacem Kultury - mówił w rozmowie z Polsat News, prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - Zaskoczeniem jest to, że są one bardzo głęboko - dodał profesor nadzorujący prace odkrywkowe.

 

Według informacji konserwatora zabytków, fragmenty parterów dawnych kamienic znajdują się nawet dwa metry pod obecną linią gruntu.

 

ZOBACZ: Mazobilet - nielimitowane przejazdy Kolejami Mazowieckimi oraz Warszawskim Transportem Publicznym

 

Jak można przeczytać na stronie warszawskiego urzędu miejskiego, budowa Pałacu Kultury i Nauki przyczyniła się do wyburzenia w latach 50. XX wieku wielu ulic i około 80 kamienic. Te zdobiły wcześniej centrum przedwojennej Warszawy i częściowo przetrwały Powstanie Warszawskie. Badania odkrywkowe obejmują obszar części ulic Chmielnej, Złotej, Siennej, Śliskiej, Pańskiej, Zielnej oraz Marszałkowskiej.

 

Wcześniej, na przełomie XIX i XX wieku w centrum znajdowały się secesyjne kamienice, teren placu Defilad zajmowało około 180 budynków mieszkalnych.

 

WIDEO: Odkrycie w centrum Warszawy

Tajemnicze pomieszczenia pod wodą

Zastępca prezydenta Warszawy, Michał Olszewski, który nadzoruje prace na Placu Defilad poinformował o tajemniczych pomieszczeniach pod dawnymi trybunami honorowymi:

 

- Nie ma tam tunelu do byłego Domu Partii, czy jakiegoś tunelu do Wisły - mówił w rozmowie z Polsat News Olszewski - Są to pomieszczenia, które prawdopodobnie służyły do obsługi samych wydarzeń na trybunie honorowej - wyjaśnił.

 

Jak dodał Olszewski, te budynki nie figurowały dotąd w miejskiej dokumentacji. Przestrzegł też potencjalnych chętnych przed próbami zwiedzenia zalanych wodą pomieszczeń, które są bardzo trudne dostępne, a poziom stojących w nich wody może według niego sięgać nawet półtora metra. 

 

ZOBACZ: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W stolicy zawyły syreny

Plac Centralny. Nowa odsłona centrum stolicy

Jak informują władze Warszawy, po zakończeniu inwentaryzacji wszystkich odnalezionych pozostałości zabudowy, sieć dawnych ulic i zarysy budynków sprzed 1939 roku zostaną odtworzone na placu Centralnym. Architekci wykorzystają do tego układ chodników i zielonych terenów. 

 

Budowa placu Centralny razem z m.in. placem Pięciu Rogów, ulicą Chmielną, Marszałkowską a także Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatrem Rozmaitości mają według strategii warszawskiego ratusza odmienić wizerunek stolicy i stworzyć Nowe Centrum Warszawy.

 

W planach jest m.in. zazielenienie wcześniej zdominowanej przez beton części miasta. Po zakończeniu prac budowalnych przed Pałacem Kultury i nauki posadzonych zostanie około 100 nowych drzew, tysiące krzewów, pojawią się trawniki. W planach jest także sadzawka w północno-zachodniej części placu.

 

ako/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie