Pogoda na sierpień. Będzie chłodno i deszczowo. Pojawią się burze z gradem
W sierpniu opuszcza nas słoneczna aura. Na horyzoncie deszcze, zachmurzenie, a nawet gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Meteorolog apeluje o częste sprawdzanie prognozy pogody i szczególną ostrożną w najbliższy weekend. - W sobotę i niedzielę mogą pojawić się ulewy. Niewykluczone są też podtopienia w niektórych częściach Polski - poinformowała synoptyk Ewa Łapińska.
Najbliższe dni to duże zmiany w pogodzie. Początek sierpnia będzie raczej pochmurny i deszczowy. - Najgorsze wiadomości dotyczą wypoczywających nad morzem: na północy Polski będzie sporo deszczu i chmur - mówiła na antenie Polsat News Ewa Łapińska, meteorolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Weekend "pochmurny i chłodny"
Nad morzem temperatura wyniesie maksymalnie 22 stopnie Celsjusza. Pojawią się też przejściowe opady deszczu. - Przez najbliższy tydzień nie będzie rejonu w Polsce, w którym w ogóle nie zaświeci słońce, ale też pojawi się sporo deszczu. Tak więc pogoda będzie zmienna - mówiła synoptyk.
ZOBACZ: Prognoza pogody. Ostrzeżenia przed burzami, Alerty dla 10 województw
- W sobotę i niedzielę będzie stacjonował front atmosferyczny i głęboki niż, dlatego w Polsce centralnej wschodniej i południowo-wschodniej zapowiada się pochmurny i chłodny weekend. Na zachodzie po opadach powinno się przejaśnić - dodała.
Jak podkreśliła, dalsze prognozy, które są obarczone większym marginesem błędu, wskazują, że pierwsza połowa sierpnia będzie chłodniejsza i deszczowa. Końcówka miesiąca znów będzie bardziej słoneczna.
Długotrwałe ulewy, możliwe podtopienia
- W najbliższy weekend mogą pojawić się ulewy. Długotrwały deszcz, który będzie w jednym miejscu zwłaszcza w terenach podgórskich i miejskich, gdzie woda dużo wolniej odpływa, może spowodować podtopienia. Musimy sprawdzać pogodę na bieżąco zwłaszcza w Polsce centralnej - powiedziała.
ZOBACZ: Deszcze monsunowe sieją spustoszenie. Wielu mieszkańców ewakuowano
Poinformowała, że front w weekend będzie oddzielał dwie masy powietrza: gorącą zwrotnikową i polarną morską. - Na tej granicy mogą pojawić się gwałtowne zjawiska, takie jak burze z gradem. Na niewielkim fragmencie Polski, czyli na krańcu południowo-wschodnim w zależności od tego, jak ten front się ułoży może pojawić się to wspomniane niebezpieczeństwo - podkreśliła.
- Burze nie będą raczej gwałtowne, ale trzeba na nie uważać - dodała Ewa Łapińska.
Prognozowanie pogody. Jak to wygląda?
Dopytywana o to, jak wygląda prognozowanie pogody, a także na ile wyniki tych wyliczeń są pewne, poinformowała, że istnieje kilka modeli. Wśród nich między innymi krótko i długoterminowe.
- Mamy też modele globalne na kilka, kilkanaście dni i one bazują na danych meteorologicznych z całego świata. Wielkie komputery zbierają wszystkie dane, obliczają i generują prognozę na kilka dni czy tygodni - wyjaśniała.
Jak podkreśliła to prognozy na kilka godzin są zawsze tymi najbardziej aktualnymi. - Dlatego bardzo często trzeba sprawdzać prognozę pogody, żeby być na bieżąco - powiedziała.
Czytaj więcej