Najczęstsze choroby skóry u psa – co warto wiedzieć?

Porady
Najczęstsze choroby skóry u psa – co warto wiedzieć?
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Niecodziennie zmiany dermatologiczne u pupili z pewnością wzbudzą niepokój w każdym opiekunie. Choroby skórne u psów mogą być reakcją alergiczną na jedzenie, efektem zarażenia pasożytem, bakteriami, wirusami lub objawem problemów z narządami wewnętrznymi, na przykład z wątrobą. Jakie są najpopularniejsze choroby skórne u psów? Jak pomóc cierpiącym czworonogom?

Choroby skóry u psa – objawy  

Ze względu na często gęstą sierść pupili i długi włos, zaobserwowanie zmian zachodzących na skórze nie należy do najprostszych. Każda choroba może się również charakteryzować innymi objawami. Jedną z pierwszych oznak świadczącą o tym, że pies ma problemu skórne jest uporczywe lizanie się. Jest to próba uśmierzenia swędu, który towarzyszy większości chorobom skórnym. Kolejnymi objawami mogą być zaczerwienione plamy, krostki, nadżerki i ropne ślady. Ze względu na pogorszenie się stanu skóry sierść często zaczyna wypadać, a na psie pojawiają się wyłysienia.  

 

ZOBACZ: Podatek od psa - ile wynosi? Kto musi go płacić?


Objawy chorób skórnych różnią się w zależności od przyczyny gorszego stanu zwierzęcia. Opiekun nie powinien samodzielnie dobierać leków i diagnozować pupila. Należy bezwzględnie wybrać się do weterynarza, gdy właściciel podejrzewa choroby skórne u psa. Zdjęcia w internecie mogą wydawać się przedstawiać dokładnie tę samą przypadłość, na którą cierpi pupil, jednak bez fachowej wiedzy łatwo popełnić błąd i wyrządzić zwierzęciu więcej krzywd niż prawidłowej pomocy.  

Najpopularniejsze choroby skórne u psów  

Opiekunowie nie powinni sami diagnozować swoich pupili, jednak dobrze mieć świadomość jakie choroby skóry mogą się im przydarzyć. Do najpopularniejszych należą APZS, świerzbowiec i grzybica. 

  • APZS – a właściwie - alergiczne pchle zapalenie skóry to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych u psów. Wystarczy jedno ugryzienie pchły, aby doszło do zakażenia. Ta choroba skóry u psa charakteryzuje się silnym świądem, któremu towarzyszy wykwit rumieńca na ciele i krostki. Na kolejnych etapach rozwoju APZS pojawiają się miejscowe wyłysienia, nadżerki i ropne zapalenia.  
  • Świerzbowiec – jest nie tylko niebezpieczny dla psów, ale może przenieść się również na człowieka. Dominującym objawem jest intensywny świąd. Na skórze powstaje rumień, wyłysienia i strupy. Ze względu na dyskomfort zwierzę intensywnie się drapie, co skutkuje powstawaniem ran. Niezagojona i rozdrapywana skóra uniemożliwia wyleczenie choroby. Poprzez drapanie pies dodatkowo roznosi świerzbowiec po całym ciele.  

  • Grzybica – zmiany na skórze psów najczęściej powodowane są grzybami nitkowatymi i drożdżakami. W przypadku zarażenia pierwszym dermatofitem sierść znacznie się przerzedza, pojawiają się wyłysienia i zgrubienia na skórze.  Natomiast, gdy dojdzie do zarażenia drożdżakami pierwsze symptomy można zauważyć głównie w okolicach uszu, szyi i na spodzie łap. Sierść w tych miejscach staje się przetłuszczona i wydziela nieprzyjemny swąd.  

ZOBACZ: Najpopularniejsze rasy psów dużych i olbrzymich


Opiekunowie pupili mają nieraz błędne przekonanie, że na choroby skórne cierpią głównie psy bezdomne lub nie mające dobrej opieki. W rzeczywistości wiele przypadłości może przydarzyć czworonogom cieszącym się dobrym domem. Ważne jest systematyczne doglądanie zwierzaka, ponieważ choroba skóry u psów zdiagnozowana we wcześniejszym stadium jest znacznie prostsza do wyleczenia.  

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie