Chiny. Niedźwiedź czy człowiek w kostiumie? Zoo odpowiada na zarzuty

Świat
Chiny. Niedźwiedź czy człowiek w kostiumie? Zoo odpowiada na zarzuty
Twitter/Shanghai Daily/shaoxia
Niedźwiedź malajski w chińskim zoo

Ogród zoologiczny w Chinach zaprzeczył spekulacjom, że niedźwiedź w ich zoo to przebrany pracownik. Na nagraniu, które obiegło sieć, "zwierzę" stoi wyprostowane w pozycji przypominającej postawę człowieka. Dostrzeżono także zmarszczenie na skórze, sugerujące, że to może być kostium.

Na filmach udostępnionych w chińskim serwisie Weibo widać niedźwiedzia malajskiego, który stoi w pozycji wyprostowanej i czeka na przekąski rzucane przez odwiedzających. Według niektórych internautów, zwierzę jest zbyt podobne do człowieka - przekazał portal CNN.

 

Użytkownicy zwrócili także uwagę na fałdy luźnego futra na jego grzbiecie. To, zdaniem pewnej części komentujących, stanowi dowód, że za niedźwiedzia przebrał się pracownik zoo.

 

 

 

Ogród zoologiczny w Hangzhou wydało oświadczenie w sprawie oskarżeń o mistyfikację. Napisano je z perspektywy niedźwiedzia malajskiego.

 

"Jestem niedźwiedzica Angela. Po pracy dostałam telefon od dyrektora zoo z pytaniem, czy nie opuściłam dzisiaj pracy i nie znalazłam człowieka na swoje miejsce" - przekazano w oświadczeniu.

 

"Powtórzę jeszcze raz wszystkim: Jestem niedźwiedziem malajskim - nie niedźwiedziem czarnym, nie psem - niedźwiedziem malajskim" - zaznaczono.

 

Zoo dodało, że "ludzie nie rozumieją tego gatunku niedźwiedzi". 

Chińskie ogrody zoologiczne dopuszczały się mistyfikacji

W przeszłości zoo w Chinach narażały się na potępienie za próby imitowania dzikich zwierząt.

 

W 2013 roku w ogrodzie zoologicznym w prowincji Henan zwiedzający zostali zaskoczeni, gdy zamiast lwa na wybiegu zobaczyli... psa.

 

Zwierzę rasy mastif tybetański było ucharakteryzowane na krwiożerczego drapieżnika. Mistyfikacja skończyła się, gdy "lew" zaszczekał.

 

W zoo w prowincji Syczuan zwiedzający byli zszokowani odkryciem golden retrievera, siedzącego w klatce oznaczonej jako wybieg dla lwów.

 

ZOBACZ: Fala upałów w Kalifornii. Niedźwiedź ochładzał się w jacuzzi


Pochodzące z lasów tropikalnych Azji Południowo-Wschodniej niedźwiedzie malajskie są najmniejszymi gatunkami niedźwiedzi na świecie. Dorosłe osobniki osiągają wysokość do 70 centymetrów i ważą od 25 do 65 kilogramów.

 

Niedźwiedzie te nie zapadają w stan hibernacji i charakteryzują się bursztynowymi plamami futra w kształcie półksiężyca na klatce piersiowej oraz długimi językami, które pomagają im wydobywać miód z uli pszczelich. W Malezji i Indonezji nazywane są "beruang madu" - niedźwiedź miodowy.

 

Są gatunkiem chronionym. Liczebność dzikich niedźwiedzi malajskich zmniejszyła się o 35 proc. w ciągu ostatnich trzech dekad.

mbl/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie