Nietypowy grzyb w polskich lasach. To "palce umarlaka"

Polska
Nietypowy grzyb w polskich lasach. To "palce umarlaka"
Twitter/Lasy Państwowe
"Palce umarlaka" w lesie

Spacerujący w lesie, czy ci wędrujący w poszukiwaniu grzybów mogą natknąć się w lasach na niecodzienny widok. Wśród mchu mogą zobaczyć "palce umarlaka". Leśnicy jednak uspokajają, to grzyb - próchnilec maczugowaty.

Choć trwa sezon bardziej jagodowy niż grzybowy, to amatorzy tych drugich nie czekają na jesień i już teraz przemierzają lasy w poszukiwaniu dorodnych borowików. Podczas leśnych wędrówek można jednak natknąć na grzyba, który potrafi wystraszyć swoim wyglądem. 

"Palce umarlaka" w lesie

Chodzi o polymorphę, czyli próchnilca maczugowatego. Łacińska nazwa tego grzyba oznacza po prostu różnokształtność. Z kolei angielska nazwa to w tłumaczeniu dosłownie "palce nieboszczyka", "palce umarlaka".

 

 

Grzyb może osiągnąć do 10 cm wysokości i z wyglądu rzeczywiście może przypominać palce nieboszczyka. Rośnie na martwych pniach, także tych pokrytych mchem, co daje czasem wrażenie, że "palce" wychodzą z ziemi. 

 

ZOBACZ: Nadleśnictwo Zamrzenica. "Biały duszek" w Borach Tucholskich. Leśnicy pokazali nagranie

 

"Co w lesie może 'próbować złapać' Ciebie za nogawkę? Może to być bardzo ciekawy grzyb nazywany palce umarlaka... chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego" - piszą leśnicy z Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

 

 

Tego grzyba nie zbieramy - jest niejadalny. 

"Palce diabła"

Z kolei amatorzy nietypowych grzybów mogą wypatrywać w lesie "palców diabła", czyli okratka australijskiego. Ten grzyb występuje w Polsce dość rzadko. Jego nazwa wzięła się od miejsca pochodzenia. Został przywieziony do Europy z Australii w 1914 roku, w Polsce odnotowany po raz pierwszy w latach siedemdziesiątych. 

 

Jego młode owocniki nazywane są "jajami węży" lub "jajami smoków".

 

 

Grzyba można zbierać, jest jadalny, chociaż - jak tłumaczą leśnicy - pachnie padliną. "Ta woń nie jest przypadkowa, ma zwabić muchy. Te pożywiają się grzybem. W trakcie posiłku przylepiają się do nich zarodniki. W ten sposób grzyb 'rozsiewa się'" - wyjaśniają.

 

"Palce diabła" można znaleźć w młodych lasach i zaroślach, na żyznych, dobrze nawożonych glebach.

 

***

 

Pamiętaj, żeby zawsze podczas grzybobrania stosować się do poniższych zasad:

 

 

pgo/dsk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie