Papież do władz Rosji: Apeluję do moich braci, aby została przywrócona inicjatywa Morza Czarnego
- Apeluję do moich braci, władz Federacji Rosyjskiej, aby została przywrócona inicjatywa Morza Czarnego, a zboże mogło być bezpiecznie transportowane - powiedział papież w czasie rozważania po odmówieniu południowej modlitwy "Anioł Pański".
Papież Franciszek podczas cotygodniowego rozważania po modlitwie "Anioł Pański" mówił o wojnie na Ukrainie oraz odstąpieniu Rosji od obowiązującej do tej pory umowie zbożowej.
Papież: Nie ustawajmy w modlitwie za udręczoną Ukrainę
- Nie ustawajmy w modlitwie za udręczoną Ukrainę, gdzie wojna niszczy wszystko, nawet zboże. Jest to poważna obraza Boga, ponieważ zboże jest Jego darem, żeby nakarmić ludzkość, a wołanie milionów braci i sióstr, którzy cierpią głód, wznosi się do nieba - mówił papież na placu św. Piotra w Rzymie.
ZOBACZ: Misja pokojowa papieża ws. wojny w Ukrainie. Kardynał Matteo Maria Zuppi jedzie do Rosji
- Apeluję do moich braci, władz Federacji Rosyjskiej, aby została przywrócona inicjatywa Morza Czarnego, a zboże mogło być bezpiecznie transportowane - dodał.
Na apel papieża zareagował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Ważny apel wystosowany przez papieża do Moskwy, by przywrócić Inicjatywę Zbożową Morza Czarnego. Reakcja światowych przywódców religijnych na rosyjski terror rakietowy i niszczenie ukraińskich produktów rolnych jest niezwykle ważna dla ochrony całego świata, a zwłaszcza ludności Afryki i Azji, które najbardziej cierpią z powodu zagrożenia głodem. Ukraina jest i będzie gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Kluczową sprawą jest teraz powstrzymanie rosyjskiego terroru i pełne wdrożenie pokojowej formuły" - napisał.
Rosja wycofuje się z tzw. umowy zbożowej
W poniedziałek, 17 lipca rzecznik Kremla Dmitriij Pieskow powiadomił, że Rosja wstrzymuje swój udział w porozumieniu zbożowym, pozwalającym na eksport ukraińskiego zboża i nawozów przez Morze Czarne.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Kreml: Przestaje obowiązywać umowa zbożowa
Pierwsze porozumienie zostało zawarte w lipcu 2022 roku, w sprawie podpisano dwie umowy: między Ukrainą, Turcją i ONZ oraz Rosją, Turcją i ONZ. Od tego czasu było kilkukrotnie przedłużane, a ostatnim terminem, w którym wygasała umowa była data 17 lipca.
W narracji prokremlowskich polityków, Rosja nie godzi się na umowę, "w której nie są spełniane jej warunki". - Najpierw dotrzymywanie zobowiązań, później nasz udział - mówił w ubiegłym tygodniu Władimir Putin, cytowany przez rosyjską agencję TASS.
Czytaj więcej