Zaginął blisko 40 lat temu. Topniejący lodowiec odkrył tajemnicę
Na skutek topnienia alpejskich lodowców wiele dotychczas skrytych pod śniegiem tajemnic wychodzi na jaw. Niedawno na szwajcarskim lodowcu Theodul w pobliżu szczytu Matterhorn odkryto ludzkie szczątki. Jak się okazuje, to niemiecki alpinista, który zaginął w 1986 roku. To jednak nie jedyny taki przypadek.
Odkrycia dokonali na początku lipca wspinacze, którzy przekraczali lodowiec Theodul w pobliżu Matterhorn - jednego z najbardziej znanych górskich szczytów na świecie. Jak donosi BBC News, alpiniści zauważyli w pobliżu wystające z warstwy lodu górski but i raki.
Zaginieni sprzed lat. Lodowce w Alpach odkrywają szczątki
Przeprowadzona analiza DNA odkrytych szczątków wykazała, że chodzi o niemieckiego wspinacza, który zaginął w 1986 roku. Akcja ratunkowa sprzed 37 lat nie przyniosła rezultatów, zmarły Niemiec miał w chwili zaginięcia 38 lat. To nie jedyne takie odkrycie w ostatnich latach.
Topniejące lodowce coraz częściej ujawniają skrywane wcześniej ciała zaginionych przed laty wspinaczy. W zeszłym roku z największego alpejskiego lodowca Aletsch wyłonił się wrak samolotu, który rozbił się w 1968 roku.
ZOBACZ: Alpy. Polak zginął schodząc z Matterhornu. Ciało wypatrzyła załoga szwajcarskiego helikoptera
W 2014 roku pilot helikoptera dostarczającego zapasy do schroniska górskiego na Matterhorn wypatrzył ciało zaginionego w 1979 roku Brytyjczyka Jonathana Conville'a, natomiast w 2015 roku również w pobliżu Matterhorn znaleziono szczątki japońskich wspinaczy sprzed 45 lat.
Zmiany klimatu wpływają na politykę. Sporne schronisko górskie
Jak pisze BBC News, kurczenie się obszaru lodowców w Alpach ma również wpływ na politykę. Zmniejszanie się objętości lodowca Theodul przesunęło (na razie nieoficjalnie) granicę między Szwajcarią a Włochami, wyznaczoną dotychczas przez spływające z lodowca wody.
Położone w Dolinie Aosty górskie schronisko Rifugio Guide del Cervin początkowo znajdowało się na terenie Włoch, teraz technicznie leży na szwajcarskim terytorium. Rządy obu krajów prowadzą negocjacje i zastanawiają się nad ponownym wyznaczeniem granicy.
Alpejskie lodowce mają kluczowe znaczenie dla środowiska. Schodzący z nich latem zimowy śnieg zasila i ochładza wielkie europejskie rzeki, m.in. Ren i Dunaj. Według badaczy, alpejskie lodowce skurczyły się w ciągu ostatnich 90 lat o połowę. Jeśli takie tempo się utrzyma, lodowce najprawdopodobniej znikną do końca tego stulecia.