Wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze

Agro
Wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze
PAP/Zbigniew Meissner

Przyjmowanie wniosków o wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze zostało już zakończone. Okazją do uzyskania wsparcia był nabór, który trwał do 21 lipca 2023 roku. Dofinansowanie miało charakter pomocy de minimis i było skierowane do sektora rybołówstwa i akwakultury. Kto mógł ubiegać się o wsparcie i jakie kwoty wypłacano?

Wnioski o wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze – nabór zakończony

Do 21 lipca 2023 roku trwał nabór wniosków o przyznanie wsparcia na wyrównanie kwoty utraconych przychodów w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze, która miała miejsce w 2022 roku. Program wsparcia miał charakter pomocy de minimis i był skierowany w szczególności do podmiotów działających w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Taka pomoc finansowa była wręcz niezbędna.

Jakie podmioty mogły ubiegać się o wsparcie w związku z sytuacją ekologiczną na Odrze?

Podmiot uprawniony do ubiegania się o wsparcie musiał prowadzić działalność gospodarczą w sektorze rybołówstwa lub akwakultury. Warunki, jakie musieli spełnić wnioskodawcy, różniły się w zależności od rodzaju prowadzonej działalności. Istniały trzy kategorie wnioskodawców. 


Pierwszą grupę stanowili armatorzy statków rybackich, którzy musieli posiadać specjalne zezwolenie połowowe wydane na 2022 rok na obszarach takich jak Zalew Szczeciński, Zalew Kamieński lub jezioro Dąbie, pozwalające na wykonywanie rybołówstwa komercyjnego na tych wodach.

 

ZOBACZ: Wirus żółtaczki dyniowatych – czyli nowe zagrożenie fitosanitarne w Polscewedług PIORiN


Drugą grupą były podmioty uprawnione do rybactwa w zakresie prowadzenia chowu lub hodowli ryb, z wykorzystaniem wód Odry, kanałów odrzańskich lub starorzeczy połączonych z Odrą. Trzecia grupa objęła podmioty uprawnione do rybactwa w zakresie prowadzenia połowów ryb narzędziami i urządzeniami połowowymi na wyznaczonych obszarach rybackich.


Podmioty te musiały dodatkowo posiadać dwa ważne numery identyfikacyjne: jeden nadany w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, gospodarstw rolnych i wniosków o płatności, oraz weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany przez powiatowego lekarza weterynarii w związku z ochroną zdrowia zwierząt i zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt.

Wysokość wsparcia dla wnioskodawców

Wysokość pomocy była zależna od rodzaju prowadzonej działalności. Przykładowo, armatorzy statków rybackich otrzymywali wsparcie w wysokości 7700 zł za 1 GT (pojemność brutto) swojego statku, pod warunkiem posiadania specjalnego zezwolenia połowowego na 2022 rok.


Podmioty uprawnione do rybactwa otrzymywały wsparcie równe kwocie utraconych przychodów z tytułu wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa lub akwakultury w okresie od 1 sierpnia do 15 września 2022 roku.

 

ZOBACZ: Ptasia grypa - WHO zabrała głos w sprawie śmierci kotów. Czy wirus zacznie zarażać inne zwierzęta?


Warto podkreślić, że pomoc udzielana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa miała charakter pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Cały program wsparcia realizowany był zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 717/2014 z dnia 27 czerwca 2014 roku dotyczącymi pomocy de minimis w sektorze rybołówstwa i akwakultury, a także przepisami regulującymi postępowanie w sprawach dotyczących pomocy publicznej.


Dokumenty od zainteresowanych wnioskodawców przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę podmiotu. Pomoc Agencji stanowiła ważne wsparcie dla sektora rybołówstwa i akwakultury na obszarze związku z sytuacją ekologiczną na Odrze w 2022 roku.

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie