Niger: Próba zamachu stanu. "Granice kraju zamknięte"

Świat
Niger: Próba zamachu stanu. "Granice kraju zamknięte"
East News/ AFP
Próba zamachu stanu w Nigrze

Prezydent Nigru Mohamed Bazoum został odsunięty od władzy - taką wiadomość podała grupa żołnierzy, którzy pojawili się w telewizji narodowej tego kraju w środę w nocy. - Granice są zamknięte, ogłoszono ogólnokrajową godzinę policyjną - ogłosili. Stany Zjednoczone zareagowały na ten komunikat.

Grupa oficerów wystąpiła w środę wieczorem w państwowej telewizji w Nigrze. Jej przedstawiciel - płk. Amadou Abdramane - odczytał oświadczenie obwieszczające odsunięcie prezydenta Mohameda Bazouma od władzy.

 

Mężczyźni przedstawili się jako członkowie "Narodowej Rady Ocalenia Ojczyzny".

 

- My, siły obrony i bezpieczeństwa zjednoczone w Narodowej Radzie Ocalenia Ojczyzny, postanowiliśmy zakończyć rządy reżimu prezydenta Bazouma - oświadczył, cytowany przez agencję AFP Abdramane.

 

ZOBACZ: Arabia Saudyjska: Zamach na konsulat USA. Zginął strażnik i napastnik

 

Jako przyczyny podał "pogarszającą się sytuację w dziedzinie bezpieczeństwa i złe rządy".

 

Poinformował też, że granice kraju zostały zamknięte, ogłoszona została ogólnokrajowa godzina policyjna, a wszystkie instytucje państwowe są nieczynne. Równocześnie ostrzegł przed "jakąkolwiek zagraniczną interwencją".

 

Telefon z USA

Reuters podkreślił, że prezydent Bazoum ma być przetrzymywany w swojej rezydencji w stolicy kraju Niamey przez żołnierzy jego straży przybocznej.

 

Wcześniej z politykiem rozmawiał przez telefon sekretarz stanu USA Antony Blinken. Podkreślił, że Stany Zjednoczone dalej "niewzruszenie popierają jego i demokrację w Nigrze". Podkreślił również, że "dalsza współpraca" gospodarcza i w dziedzinie bezpieczeństwa z USA "zależy od utrzymania rządów demokracji i przestrzegania praw człowieka".

 

Oficerów zaś wezwał do natychmiastowego uwolnienia Bazouma.

Pierwsza demokratyczna zmiana

Sytuacja w Nigrze jest pilnie obserwowana w sąsiednich krajach, zwłaszcza w Nigerii i Burkina Faso. Wybór Mohameda Bazouma był pierwszą demokratyczną zmianą władzy w Nigrze - państwie, które od czasu uzyskania niepodległości w 1960 roku było świadkiem czterech wojskowych zamachów stanu. Jego rządy jak dotąd uchroniły kraj przed skutkami islamskiej rebelii, która w całym regionie Sahelu spowodowała dotąd śmierć tysięcy ludzi, a ponad sześć milionów pozbawiła domu.

 

Niger to państwo położone w Afryce Zachodniej, zamieszkane przez około 15 mln ludzi. Według danych ONZ jest jednym z najbiedniejszych krajów świata.

ac/kg / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie