Zakrwawione poroża jeleni budzą niepokój turystów. Lasy Państwowe wyjaśniają
Wakacje są czasem wzmożonego ruchu turystycznego w polskich lasach i górach oraz okazją do spotkania "oko w oko" z dziką zwierzyną. Widok jeleni z zakrwawionym porożem u wielu turystów może wywołać obawy, że stała im się krzywda. Leśnicy rozwiewają obawy i tłumaczą przyczyny niecodziennego wyglądu zwierząt.
Jak informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie, lato jest porą, w której byki jelenia szlachetnego "wycierają poroże". W tym czasie u tych zwierząt można zauważyć grubą skórę obrastającą poroże i zwisające z niego krwawe "frędzle".
Leśnicy: Jeleniom rośnie nowe poroże
"Poroże jest nasadzane przez jelenie co roku i rośnie w okrywie skórnej zwanej scypułem, która jest mocno ukrwiona i unerwiona" - tłumaczy w komunikacie rzecznik krośnieńskich Lasów Państwowych Edward Marszałek.
Kiedy u jeleni wykształcają się nowe tyki, zwierzęta pozbywają się niepotrzebnej martwej okrywy. Wycieranie starej tkanki prowadzi do powstawania krwawych ran, które mogą wzbudzać niepokój niedoświadczonych obserwatorów.
ZOBACZ: Niezwykłe zdjęcia leśników. "Latające" jelenie
Jak uspokajają leśnicy, nie ma jednak powodów do obaw. Na nowych porożu po zakończonym wycieraniu ostatecznie pozostaje jedynie głęboki ślad po naczyniach krwionośnych, który w języku łowieckim nazywany jest "uperleniem".
Przygotowania do rykowiska. W sierpniu jelenie powalczą
Nasadzanie poroża trwa od marca do lipca i jest uzależnione od kondycji i wieku byka, zaś jego wycieranie zaledwie kilka dni.
Pod koniec sierpnia pozostające dotychczas w odosobnieniu byki jelenia zaczną rywalizować o względy łań na rykowisku. Każdy z konkurentów będzie walczył o zebranie jak największej chmary wokół siebie starać się będzie zebrać jak największą "chmarę" wokół siebie.
W lasach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie żyje prawie 15 tysięcy jeleni, w tym prawie pięć tysięcy byków w różnym wieku, ponad siedem tysięcy łań i około trzy tysiące młodych zwanych cielakami.