Były premier Australii: Kolonizacja była najszczęśliwszą rzeczą, jaka nam się przydarzyła

Świat
Były premier Australii: Kolonizacja była najszczęśliwszą rzeczą, jaka nam się przydarzyła
Wikimedia Commos/ C.C. 2.0., Photo: Robert Keating/DFAT
John Howard - były premier Australii

- Kolonizacja była "najszczęśliwszą rzeczą, jaka przydarzyła się" Australii - powiedział były, drugi najdłużej urzędujący premier tego kraju, John Howard. Jego uwagi dotyczyły historycznego referendum, mającego się odbyć w tym roku w sprawie oficjalnego uznania rdzennych mieszkańców tego kraju - Aborygenów.

13 maja 1787 roku brytyjska Pierwsza Flota wypłynęła z 1487 osobami (w tym 778 skazańcami) w stronę Australii. Celem było założenie pierwszej europejskiej kolonii na tym kontynencie. Przestępcy trafiali na "koniec świata", o którym niewiele było wiadomo.

 

To już historia, a teraz czas na teraźniejszość.

Referendum w sprawie Aborygenów. Były premier zachwala kolonizację

Senat Australii przegłosował ustawę otwierającą drogę do przeprowadzenia referendum związanego z Aborygenami. Ten rdzenny lud - jeśli społeczeństwo by to poparło - zostałby oficjalnie uznany w konstytucji kraju. Co więcej, zyskałby prawo do konsultacji z rządem w sprawach ich dotyczących oraz możliwości reprezentacji w parlamencie przez organ doradczy.

 

Referendum na koniec tego roku zapowiedział premier Anthony Albanese. Do sprawy odniósł się były premier Australii w latach 1996-2007, John Howard. W rozmowie z australijską gazetą opisał kolonizację jako nieuniknioną - czytamy na BBC.

 

ZOBACZ: Studenci Oksfordu zdjęli portret królowej jako "symbol historii kolonialnej"

 

"Utrzymuję pogląd, że najszczęśliwszą rzeczą, jaka przydarzyła się temu krajowi, była kolonizacja przez Brytyjczyków" - powiedział.

 

"Nie żeby byli w jakikolwiek sposób doskonali, ale byli nieskończenie bardziej skutecznymi i dobroczynnymi kolonizatorami niż inne kraje europejskie" - dodał.

Pierwsze głosowanie od dawna

Głosowanie będzie pierwszym referendum w Australii od 1999 roku. Jeśli zostanie uchwalone, jego zwolennicy twierdzą, że doprowadzi to do poprawy warunków Aborygenów żyjących krócej oraz mających nieproporcjonalnie gorsze dostępy do ochrony zdrowia i edukacji niż biali Australijczycy.

ac / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie