Brak psychologów w szkołach. 450 gmin w Polsce bez obsadzonych etatów

Polska
Brak psychologów w szkołach. 450 gmin w Polsce bez obsadzonych etatów
Polsat News
Kryzys w polskich szkołach. Brakuje psychologów dla najmłodszych

- Brak psychologa w szkołach jest realnym zagrożeniem w przypadku kryzysu zdrowia psychicznego, zaburzeń odżywiania, depresji - wymienia Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. Ekspert wspomniał też, że aż 450 gmin deklaruje, że nie ma zatrudnionego ani jednego specjalisty z tej dziedziny.

Choć wakacje trwają, wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Z początkiem roku szkolnego, uczniowie nie tylko wrócą do nauki, ale także do klasy, która nie zawsze oddziałuje pozytywnie na psychikę młodych ludzi.

 

Tymczasem brakuje chętnych, żeby obsadzić etaty psychologów szkolnych - chodzi o blisko 30 proc. stanowisk. Aż 450 gmin deklaruje, że nie mają zatrudnionego ani jednego specjalisty z tej dziedziny. Najgorsza sytuacja jest w województwie podkarpackim, tam braki sięgają aż 52 procent. Oznacza to, że liczba wakatów jest większa niż liczba etatów. 

Brak psychologów w szkołach

- Młodzi ludzie nie będą mieć dostępu do żadnej pomocy psychologicznej na terenie swojej szkoły. Psycholog w szkole jest elementem opieki środowiskowej, o którą zabiegają specjaliści. Jego brak jest realnym zagrożeniem w przypadku kryzysu zdrowia psychicznego, zaburzeń odżywiania, depresji - mówi Dominik Kuc z Fundacji GrowSpace. 

 

WIDEO: Brak psychologów w szkołach. 450 gmin w Polsce bez obsadzonych etatów

 

Jak wskazuje, wspomniane 450 gmin są poza dużymi miastami i oddalone od miejskich aglomeracji. - Chodzi między innymi o województwa: podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, zachodniopomorskie czy lubuskie - wymienia i dodaje: - Ale sytuacja dotyczy całej Polski. 

Problemy młodych ludzi

Na pytanie, z czego wynika problem, Dominik Kuc odpowiedział, że "ze struktury rynku". - Psychologowie odpływają do rynku prywatnego. To też odpływ do dużych miast. Tam łatwiej o pracę. W polskiej szkole zarabia się kilka razy mniej niż na rynku prywatnym - tłumaczy.


Zwraca też uwagę zapełnienie gabinetów psychoterapeutów. - To wynika z pewnego poziomu edukacji. Do lamusa odchodzą stereotypy, że jeśli źle się czujemy, to sobie z tym sami poradzimy. Wizyta u psychologa powinna być traktowana jak wizyta u internisty. Z drugiej strony problemy psychiczne rzeczywiście się nasilają. Na skutek pandemii aż o jedną trzeci wzrosła liczba kryzysów zdrowia psychicznego - mówi Kuc. 


- Uczniowie muszą zmagać się z nieodnajdywaniem się w grupie, z rosnącym brakiem motywacji. To problemy wynikające ze szkoły. Przemoc rówieśnicza jest jednym z determinantów do kryzysu zdrowia psychicznego. To nie jest tylko przemoc fizyczna, ale także psychiczna, relacyjna, cyberprzemoc - powiedział. Jak dodał, przebodźcowanie nauką i szkołą, jeżeli powtarza się długotrwale, także może prowadzić do kryzysów.

nb/kg / polsatnews.pl / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie