Plaga robaków na Cyprze, w Pafos. Władze rozkładają pułapki

Polska
Plaga robaków na Cyprze, w Pafos. Władze rozkładają pułapki
Flickr/Judy Gallagher/CC BY 2.0
Plaga Pangaeus bilineatus na Cyprze

Znane turystyczne miasto zostało zaatakowane przez plagę robaków. Jak podają cypryjskie media, chaos w Pafos spowodowany jest "inwazją" pluskiew Pangaeus bilineatus. Stworzenia opanowały port i restauracje, wchodzą na gości i do jedzenia, uniemożliwiając spokojne spożycie posiłku. Okazuje się jednak, że pozbycie się problemu nie jest takie proste.

Chaos na wyspie spowodowany jest obecnością robaka Pangaeus bilineatus. Nie po raz pierwszy kurort Pafos zmaga się z taką sytuacją. Podobna plaga miała miejsce w 2019 roku. Jednak teraz sytuacja jest wyjątkowo trudna ze względu na falę ekstremalnych upałów. Od kilku dni port, okoliczne bary i restauracje świecą pustkami, bo robaki nie pozwalają w spokoju cieszyć się posiłkami oraz odpoczynkiem.

 

ZOBACZ: Cypr: Zabawa tragiczna w skutkach. Zginęła sześcioletnia dziewczynka

 
In-Cyprus napisał, że plaga jest szczególnie trudna dla właścicieli tawern. Wielu klientów zostało zmuszonych do wyjścia zanim jeszcze zaczęli jeść. Pluskwy "spacerują" po podłogach, wchodzą na ludzi, a nawet do talerzy. Turyści mniej chętnie odwiedzają nadmorskie miejscówki, gdyż próbują uciec od robactwa.

Plaga robaków w Pafos. Upały pogarszają sytuację

Ciepły klimat sprawia, że wyspa jest pełna insektów, karaluchy są tam codziennym widokiem, jednak plaga Pangaeusa bilineatusa stała się tak uporczywa, że władze postanowiły z nią zawalczyć.

 

ZOBACZ: Cypr. Protesty i drogowy chaos w Nikozji. Turyści mogą napotkać problemy

 

Władze gminy Pafos rozmieściły specjalne zasadzki. Pułapki świetlne mają służyć dezorientacji owadów w lokalach gastronomicznych i innych miejscach publicznych. Powiadomiono, że to jedyny sposób w jaki mogły pomóc. Właściciele twierdzą jednak, że to nie rozwiąże problemu, ponieważ robaków jest zwyczajnie za dużo. 


Gatunek ten charakteryzuje się owalnym ciałem i ciemnobrązowym kolorem. Posiada aparat gębowy przypominający małe igiełki. Samice składają jaja w pobliżu korzeni i strąków orzeszków ziemnych. Gatunek występuje w okolicach Morza Karaibskiego, Ameryki Środkowej i Ameryki Północnej.

kar/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie