M. Morawiecki: Nie otworzymy 15 września granic dla ukraińskich produktów
- Nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy. Umożliwimy tylko ich tranzyt - poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Minister rolnictwa Robert Telus dodał, że wspólne stanowisko w sprawie podpisało pięć krajów przyfrontowych: Polska, Bułgaria, Węgry, Słowacja i Rumunia.
- Skutki tej wojny nie mogą wpływać negatywnie na polski sektor rolny - stwierdził w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Rozmowy ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Rumunii dotyczyły trudnej sytuacji dotyczącej polskiego rynku rolnego.
Szef polskiego rządu przekazał, że podjęto decyzję o przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskich produktów do Polski. - Nie otworzymy 15 września granicy dla produktów zbożowych z Ukrainy. Umożliwiamy tylko ich tranzyt - podkreślił Mateusz Morawiecki.
- Albo Komisja Europejska zgodzi się na wypracowanie regulacji, które przedłużą ten zakaz, albo zrobimy to sami. (...) Będziemy twardzi, będziemy zdecydowani, będziemy bronili polskiego rolnika - zaznaczył premier.
Mateusz Morawiecki stwierdził, że "wszystko co dla polskiego rolnictwa jest złe, musi być albo zablokowane, zmienione, albo zrekompensowane". - Takie jest stanowisko rządu Rzeczpospolitej - podkreślił.
Spotkanie ministrów państw przyfrontowych. Zapadła decyzja
Minister rolnictwa Robert Telus dodał, że na spotkanie w sprawie przedłużenia zakazu importu byli również zaproszeni ministrowie Ukrainy i Mołdawii. - Nie przybyli z przyczyn obiektywnych, mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłości - przekazał Robert Telus.
- Podpisaliśmy wspólne stanowisko, pięciu krajów - Polski, Bułgarii, Węgier, Słowacji i Rumunii - tzw. przyfrontowych ws. przedłużenia do końca roku zakazu wwozu do naszych państw czterech zbóż z Ukrainy - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Robert Telus.
ZOBACZ: Reakcja Ukrainy na ograniczenia w handlu zbożem. Do polskiej ambasady trafiła nota dyplomatyczna
Jak dodał szef resortu, wszystkie wymienione kraje są "mocno otwarte" na tranzyt produktów z Ukrainy. - Chcemy pomóc Ukrainie w tranzycie. (...) Wiemy, że ta wojna jest wojną, którą musimy wygrać - zadeklarował Telus.
Zakaz importu ukraińskiego zboża do Polski
5 czerwca 2023 r. zostało wydane rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej, które wprowadziło zakaz przywożenia do Unii Europejskiej pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika z Ukrainy.
Do 15 września 2023 r. przedłużony został unijny zakaz importu tych produktów rolnych do Polski. Nadal dozwolony jest ich tranzyt przez terytorium naszego kraju.
Czytaj więcej