Berlin. Muzeum Pergamońskie będzie zamknięte. Pierwszy remont od stu lat
Po stu latach od ostatniego remontu ruszy renowacja słynnego muzeum pergameńskiego. To ostatni dzwonek, żeby wybrać się do Berlina i obejrzeć jedną z najbogatszych kolekcji sztuki Bliskiego Wschodu. Inwestycja pochłonie półtora miliarda euro.
Po wojnie w czasach NRD budynek przechodził tylko kosmetyczne zmiany. Teraz remont potrwa aż 14 lat.
Berlin. Słynne muzeum będzie zamknięte
- To jedna z największych berlińskich atrakcji turystycznych i blisko 800 tys. zwiedzających. Tegoroczne wakacje to ostatni dzwonek, żeby zobaczyć kolekcję między innymi sztuki islamskiej i Bliskiego Wschodu - relacjonuje z Berlina korespondent Polsat News Tomasz Lejman.
ZOBACZ: Niemcy: Zakaz eksponowania flag Rosji i Ukrainy w Berlinie
Już w październiku drzwi muzeum zostaną zamknięte na całe cztery lata.
"Boimy się nawet sprzątać"
- Remont jest po prostu konieczny, ponieważ mamy strasznie dużo problemów. Muzeum nie jest klimatyzowane, a to przecież standard w dzisiejszych światowych muzeach. Okna są nieszczelne, a instalacja elektryczna jest tutaj tak stara, że boimy się jej używać nawet do najprostszych czynności, takich jak sprzątanie i odkurzanie pomieszczeń wystawowych - wymienia w rozmowie z Polsat News Barbara Helwing, Dyrektor Muzeum Sztuki Bliskiego Wschodu.
WIDEO: Słynne muzeum będzie zamknięte. Remont potrwa 14 lat
Sam remont potrwa jednak dłużej, bo aż 14 lat. W tym czasie muzeum zostanie nie tylko wyremontowane, ale także rozbudowane i połączone z innymi placówkami.
W planach "archeologiczna promenada"
- Ważnym elementem inwestycji będzie tunel. Archeologiczna promenada, która połączy wszystkie muzea na berlińskiej wyspie muzeów. I nie będzie to tylko tunel, ale także dodatkowe miejsce wystawowe - dodała Barbara Helwing.
W 2027 roku muzeum pergamońskie zostanie ponownie udostępnione dla publiczności w skrzydle, które obecnie jest remontowane. Będzie w nim więcej miejsca niż dotychczas dla kolekcji sztuki islamskiej.
- Na pewno wiele osób ucieszy się z ponownego otwarcia ołtarza pergamońskiego, bo to właśnie on czyni muzeum znanym na całym świecie - mówi z dumą Dyrektor Muzeum Sztuki Bliskiego Wschodu.
Inwestycja pochłonie półtora miliarda euro. Dopiero w 2037 roku muzeum zaprezentuje swoje eksponaty w pełnej okazałości.
Czytaj więcej