USA: Kobieta apeluje o wypompowanie całego jeziora. "Ma swoją mroczną przeszłość"
Była żona znanego amerykańskiego piosenkarza Ushera, Tameka Foster, apeluje o osuszenie największego jeziora w Georgii, w którym utonął jej 11-letni syn. Kobieta uważa, że zbiornik powinien zostać kompleksowo oczyszczony, aby zwiększyć bezpieczeństwo.
Do tragicznych wydarzeń z udziałem syna Tameki Foster i Ushera doszło w 2012 roku. Para pływała wówczas łodzią, a swojego syna Kile'a holowali za sobą. Wówczas inny mężczyzna kierujący skuter wodny potrącił chłopca, w wynik czego 11-latek zmarł.
Jezioro miejscem częstych wypadków
Nie był to jedyny przypadek, kiedy spędzanie czasu na jeziorze Lanier zakończyło się tragedią. Według Departamentu Zasobów Naturalnych Georgii, w latach 1994-2018 duży ruch w tym zbiorniku spowodował śmierć ponad 170 osób.
Amerykańska straż przybrzeżna poinformowała z kolei, że w ubiegłym roku w wypadkach łodzi w Stanach Zjednoczonych zginęło 636 osób, a ponad 2,2 tys. zostało rannych. Częstym osoby, które ulegają wypadkom, są pod wpływem alkoholu.
Te alarmujące dane zmotywowały Foster, aby wykorzystać popularność sprawy śmierci jej syna do zmian w zakresie bezpieczeństwa jeziora. Założyła ona internetową petycję, w której przekonuje, że zbiornik należy "wypompować, oczyścić i poddać renowacji".
"Jezioro ma swoją mroczną przeszłość"
"Jezioro Lanier ma mroczną i brudną przeszłość, naznaczoną wieloma tragicznymi incydentami, które spowodowały utratę niewinnych istnień" – można przeczytać w petycji.
"Jeden z takich incydentów dotyczy bolesnej straty mojego syna, 11-letniego Kile'a Glovera, którego życie zostało tragicznie zakończone w wyniku możliwego do uniknięcia wypadku na skuterach wodnych. Między innymi to zdarzenie, podkreśla pilną potrzebę odpowiedniego zagospodarowania przestrzennego, bezpieczeństwa i kompletnych działań remontowych w obrębie jeziora" - podkreśla kobieta.
ZOBACZ: Szkocja: Pierwszy Polak w historii przepłynął jezioro Loch Ness. Miał wyjątkowy cel
"Apelujemy do odpowiednich władz, w tym urzędników państwowych, agencji ochrony środowiska i zainteresowanych stron, o nadanie priorytetu temu krytycznemu przedsięwzięciu. Zachęcamy do przeznaczenia niezbędnych zasobów, wiedzy i funduszy w celu szybkiego rozpoczęcia procesu drenażu, czyszczenia i renowacji" - przekazano w petycji.
Czytaj więcej