"Jestem zażenowany". Piotr Müller o zarzutach, że referendum ws. migrantów może być niekonstytucyjne
- Jestem zażenowany takimi wypowiedziami, ponieważ gdy chce się zapytać naród polski o bardzo ważną kwestię, to wszyscy twierdzą, że to jest niekonstytucyjne - powiedział w "Graffiti" Piotr Müller. Rzecznik rządu odniósł się do zarzutów byłego przewodniczącego PKW Wojciecha Hermelińskiego, że zapowiedziane referendum ws. migrantów może być niekonstytucyjne.
Piotr Müller w "Graffiti" odniósł się do zarzutów, że zapowiedziane referendum w sprawie migrantów może być niekonstytucyjne.
Prowadzący Dariusz Ociepa przytoczył w tym kontekście wypowiedź Wojciecha Hermelińskiego. Były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zasugerował w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że referendalne głosowanie może łamać demokratyczne zasady - chodzi zarówno o treść pytania, jak i łamanie ciszy legislacyjnej na kilka miesięcy przed wyborami.
"Orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego jest jednoznaczne: nie można żadnych istotnych zmian w prawie wyborczym wprowadzać później niż sześć miesięcy przed wyborami. Referendum ogólnokrajowe to również jest rodzaj głosowania" - powiedział Hermeliński i dodał, że pytanie "ma świadczyć o tym, czy obywatele popierają rząd, czy go nie popierają".
P. Müller o referendum. "Nagle wszyscy twierdzą, że to jest niekonstytucyjne"
- Jestem zażenowany takimi wypowiedziami, ponieważ gdy chce się zapytać naród polski o bardzo ważną kwestię, to nagle wszyscy twierdzą, że to jest niekonstytucyjne. Co jeszcze bardziej demokratycznego, konstytucyjnego może być, niż zapytanie obywateli o ich wolę w referendum? Co tak bardzo boli opozycję, "elity" prawne? To ich boli, że nagle nie oni mogę decydować, a obywatele. (...) Jaki artykuł miałby zostać złamany w tej sprawie? - powiedział rzecznik rządu.
ZOBACZ: Prezes PiS zabrał głos ws. referendum. "Jestem zwolennikiem jednego pytania"
Prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał głos ws. treści pytania, na jakie mają odpowiedzieć Polacy w referendum dotyczącym polityki migracyjnej kraju. - Jestem zwolennikiem tego, by było to jedno pytanie i odnoszące się do tego, czy akceptujesz politykę rządu, która odrzuca przymusową relokację nielegalnych imigrantów - powiedział Jarosław Kaczyński w rozmowie z reporterką Polsat News.
Piotr Müller w "Graffiti"
- To była parafraza, ostateczny kształt pytania będzie w uchwale, może ono brzmieć podobnie - powiedział w środę w "Graffiti" Piotr Müller.
Prowadzący dopytywał, czy w pytaniu znajdzie się - tak jak w propozycji Kaczyńskiego - odniesienie do rządu. - Nawet jakby było, to co? Nie rozumiem - odpowiedział rzecznik rządu.
Dodał, że uchwała, po której wszystko stanie się jasne, będzie w lipcu.
Piotr Müller stwierdził też w rozmowie, że obecność Jarosława Kaczyńskiego w rządzie "wiele ułatwia". - Możemy omawiać bieżące kwestie polityczne, choć wcześniej to też nie było utrudnieniem. Dla mnie ten powrót do rządu jest bardzo korzystny z punktu widzenia funkcjonowania rządu. Jak kiedyś odchodził, to namawialiśmy go, żeby tego nie robił - powiedział Müller.
"UE nie chce podejść do tego w sposób solidarny"
Wśród tematów rozmowy pojawił się również wątek środków na wsparcie osób z Ukrainy. Pod koniec lutego Polska otrzymała środki unijne na tę pomoc - 900 milionów złotych.
Rzecznik rządu Piotr Müller "Graffiti" stwierdził, że "nie są to pokaźne środki".
- Niestety Unia Europejska nie chce podejść do tego w sposób solidarny. Wiele frazesów pada o solidarności, jednak w tej sytuacji Polska postępuje co do zasady tak, że pomaga, kiedy to jest potrzebne.
Rajd M. Dworczyka. Müller: Ostrzegam
We wtorek media opisywały rajd ministra Michała Dworczyka, którego limuzyna podszywała się pod pojazd uprzywilejowany. Gdy incydent opisały media, polityk przeprosił.
- To zdarzenie nie powinno mieć miejsca - skomentował rzecznik rządu i dodał, że "ostrzega wszystkich swoich kolegów z rządu".
Wcześniejsze odcinki "Graffiti" możesz zobaczyć tutaj.
Czytaj więcej