Wimbledon. Iga Świątek odpadła z turnieju. Pokonała ją Ukrainka Elina Switolina

PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Iga Świątek

Iga Świątek przegrała z ukraińską tenisistką Eliną Switoliną 5:7, 7:6 (7-5) i 2:6 w ćwierćfinale wielkoszlemowego Wimbledonu. Oznacza to, że utalentowana polska sportsmenka odparła z tego turnieju. Ukrainka zagra o finał turnieju z Czeszką, Marketą Vondrousovą.

Był to dla Igi Świątek pierwszy w karierze ćwierćfinał Wimbledonu.

Mecz między Eliną Switoliną a polską tenisistką był pełen napięcia. Zawodniczki zagrały pełen zwrotów akcji pojedynek, który zakończył się szczęśliwie dla reprezentantki Ukrainy.

Początek meczu sugerował, że na ćwierćfinale dla Igi się nie skończy. Polka w gemie otwarcia przełamała rywalkę. Switolina doprowadziła do remisu 2:2, ale chwilę później Świątek prowadziła 5:3.

W tym momencie Świątek zaczęła grać gorzej. Ukrainka wygrała cztery kolejne gemy i w efekcie pierwszego seta.

Nim zaczął się kolejny set Polka miała kilkanaście minut przerwy. Wszystko dlatego, że z powodu nadchodzących opadów deszczu, organizatorzy zarządzili przerwę na zasunięcie dachu.

Iga Świątek może stracić pierwsze miejsce w rankingu ATP

Gdy wznowiono grę, Switolina wygrała gema serwisowego. Następnie obie zawodniczki miały lepsze i gorsze momenty. Najpierw Świątek objęła prowadzenie 3:1, by następnie przegrywać 3:4.

W kolejnych gemach tenisistki utrzymywały już swoje podanie i potrzebny był tie-break. W nim inicjatywę najpierw przejęła Switolina, która prowadziła już 4-1. Świątek odwróciła jednak jego losy i wyrównała stan meczu.

ZOBACZ: Wielka Brytania: Aktywiści przerwali mecz na Wimbledonie. Wtargnęli na kort

Trzeci set zaczął się od wygranego gema serwisowego przez Świątek, ale potem koncertowo grała Switolina. 28-latka z Odessy, która wiosną wróciła do gry po przerwie macierzyńskiej, wygrała pięć gemów z rzędu i znalazła się o krok od drugiego w karierze awansu do półfinału Wimbledonu.

Świątek zdołała zmniejszyć stratę do 2:5, ale Ukrainka serwując na zwycięstwo nie zmarnowała szansy. Wykorzystała drugą piłkę meczową.

To było drugie spotkanie tenisistek. Switolina zrewanżowała się za porażkę z 2021 roku w ćwierćfinale turnieju w Rzymie.

Ta porażka może mieć dla Polki negatywny skutek. Jeśli Aryna Sabalenka dotrze w Londynie do finału, to zostanie nową liderką światowego rankingu, wyprzedając Igę Światek.

Białorusinka zagra jutro z rozstawioną z numerem 25. Amerykanką Madison Keys.

Półfinał Wimbledonu dla Ukrainki. Switolina zagra z Vondrousovą

Rywalką Ukrainki w walce o wielki finał tegorocznej edycji Wimbledonu będzie czeska tenisistka Marketa Vondrousova. Pokonała on rozstawioną z numerem czwartym Amerykankę Jessicę Pegulę 6:4, 2:6, 6:4.

W poprzednich rundach liderka światowego rankingu, Iga Świątek, pokonała: chińską tenistkę Lin Zhu, reprezentantkę Hiszpanii - Sarę Sorribes Tormo i pochodzącą z Chorwacji Petrę Martić.

ZOBACZ: Ukraińcy ostro krytykują Roberta Lewandowskiego. Poszło o zdjęcie z tenisistą

W 1/8 finału Wimbledonu polska tenisitka, po zaciętym meczu wygrała, z zawodniczką ze Szwajcarii Belindą Bencic, która wcześniej wyeliminowała Magdę Linette.