Trwa szczyt NATO w Wilnie. Trzy główne tematy

Świat
Trwa szczyt NATO w Wilnie. Trzy główne tematy
PAP/TOMS KALNINS
Trwa szczyt NATO w Wilnie

Po 12:30 rozpoczął się szczyt w Wilnie. - Po poniedziałkowym porozumieniu witamy Szwecję, jako kraj, który niedługo dołączy do Sojuszu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg i płynnie przeszedł do kwestii Ukrainy. Wśród istotnych tematów dyskusji są również m.in. wzmocnienie wschodniej flanki i sytuacja na Białorusi.

Na wtorek i środę zaplanowany jest szczyt NATO w Wilnie. - Po poniedziałkowym porozumieniu witamy Szwecję, jako kraj, który niedługo dołączy do Sojuszu - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas spotkania otwierającego. 

A. Duda: Podczas spotkania zostaną podjęte ważne decyzje 

Przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu polski prezydent wyraził nadzieję, że podczas spotkania zostaną podjęte ważne decyzje dla wschodniej flanki NATO i całego Sojuszu, a także dla broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy.

 

- Będziemy czynili wszystko, żeby zapewnić pokój. W naszym interesie jest to, żeby Rosja opuściła okupowane terytoria Ukrainy, żeby przywrócony został prymat prawa międzynarodowego. Wierzymy, że NATO - jako najsilniejszy sojusz obronny na świecie - wesprze w tym Ukrainę i będzie prowadził skuteczną politykę, która do tego doprowadzi - powiedział Duda i dodał, że Sojusz powinien wyznaczyć prostą i jasną ścieżkę Ukrainy do NATO.

Stoltenberg w Wilnie: Podejmiemy mocne decyzje dotyczące Ukrainy

O temacie przewodnim szczytu w Wilnie mówił podczas porannego briefingu w Wilnie Jens Stoltenberg. 

 

- Ukraina znacznie zbliżyła się do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nadszedł czas, aby odzwierciedlić to we wszystkich decyzjach NATO - powiedział. Dodał, że zostaną podjęte "mocne decyzje" dotyczące tego kraju.

 

- Kraje Sojuszu opublikują wspólny komunikat na temat drogi Ukrainy do członkostwa w NATO - zapowiedział sekretarz generalny NATO. 

 

Szczyt NATO w Wilnie

Na Litwę przybyli m.in. prezydent USA Joe Biden, prezydent RP Andrzej Duda, minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau i minister obrony RP Mariusz Błaszczak. 

 

- Mamy nadzieję, że w postanowieniach końcowych szczytu NATO będzie zapis o tym, że ministrowie spraw zagranicznych państw rozpoczną procedurę oceny dołączenia Ukrainy do Sojuszu - powiedział prezydent Andrzej Duda w poniedziałek wieczorem na konferencji prasowej przed wylotem na szczyt.


Pierwszego dnia dojdzie m.in. do rozmów na poziomie głów państw, ministrów obrony i zagranicznych. 

Przyszłość Ukrainy w Sojuszu. Zełenski: Potrzebujemy jasnego sygnału

Przed rozpoczęciem szczytu w poniedziałek na wieczorem nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski podkreślił, że Ukrainie zasługuje na członkostwo w NATO.


- Ukraina zasługuje na członkostwo w Sojuszu. Nie teraz, bo teraz jest wojna, ale potrzebujemy jasnego sygnału - mówił. - Kiedy składaliśmy wniosek o członkostwo w NATO, otwarcie mówiliśmy, że de facto Ukraina już jest w Sojuszu. Nasza broń to broń Sojuszu. Nasze wartości to to, w co wierzy Sojusz - dodawał. Jak zaznaczył, szczyt w Wilnie "ma wszystko potwierdzić".

 
Prezydent Zełenski weźmie udział w rozmowach w Wilnie. Zgodnie z zapowiedziami osobiście pojawi się w stolicy Litwy w środę.

Szwecja w NATO

W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiadomił, że prezydent Turcji Turcji Recep Tayyip Erdogan zgodził się na przekazanie parlamentowi wniosku o akcesję Szwecji do Sojuszu. Zgodnie z zapowiedziami, Erdogan ma dostarczyć dokument "tak szybko jak to możliwe".

 

Na konferencji prasowej przed wyjazdem Erdogan postawił warunek w sprawie zgody na dołączenie Szwecji do Sojuszu. - Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej, postawił warunek w sprawie zgody na dołączenie Szwecji do NATO. - Najpierw utorujmy drogę Turcji do Unii Europejskiej - mówił.

anw/kg/ac / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie