80. rocznica rzezi wołyńskiej. Premier: Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca
- My, Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki ofiar rzezi wołyńskiej nie zostaną odnalezione. Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków ofiar, bez uczczenia ich do końca - powiedział Mateusz Morawiecki w trakcie obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa.
We wtorek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa w związku ze zbrodniami ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. 80 lat temu, 11 lipca, doszło do kulminacji mordów na Polakach dokonywanych przez OUN-UPA, dzień ten został nazwany "krwawą niedzielą".
Rano politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz przed tablicą na stołecznym Domu Polonii.
Delegacja składała się m.in. z lidera Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicemarszałka Sejmu Zbigniewa Zgorzelskiego i rzecznika prasowego Miłosza Motyki.
"Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary! Dziś, w 80. rocznicę Krwawej Niedzieli oddajemy hołd naszym Rodakom, ofiarom ludobójstwa, pomordowanym w Rzezi Wołyńskiej przez ukraińskich nacjonalistów. Pamiętajmy, że fundamentem dobrych relacji musi być prawda" - czytamy na profilu partii.
Zgorzelski przekazał, że "nie ma naszej zgody na heroizację morderców ponad 100 tysięcy Polaków". Jednocześnie domaga się prawdy o ludobójstwie, zgody na ekshumację i godnego pochówku.
Dodał, że tak jak Ukraina nigdy nie zapomni Rosjanom Buczy, tak Polacy nie mogą zapomnieć o rzezi wołyńskiej.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Wołynia w Lublinie.
"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu. Naszą powinnością jest doprowadzić do ekshumacji i pochówku naszych rodaków" - napisał.
Prezydent oddał hołd ofiarom
Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek pojawił się na szczycie NATO w Wilnie, przypomniał, że rocznicę rzezi wołyńskiej upamiętnił dwa dni wcześniej podczas wizyty w Ukrainie.
"W niedzielę, dla upamiętnienia 80. rocznicy Krwawej Niedzieli, Prezydenci Polski i Ukrainy wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łucku na Wołyniu. Prezydenci wspólnie oddali hołd pomordowanym Polakom" - czytamy na koncie twitterowym Kancelarii Prezydenta.
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości Marcin Sławecki oraz sekretarze stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł złożyli wieńce pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu.
Główne uroczystości
W Warszawie o godz. 13:00 rozpoczęły się główne uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Ludobójstwa w Warszawie.
Wzięli w nich udział m.in. prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
- Zbrodnia wołyńska to było ludobójstwo, zagłada. Ale sposób mordowanie Polaków siekierami, piłami było czymś tak niewyobrażalnie okrutnym, że niech ona też ma miano specjalne - genocidium atrox, ludobójstwo straszliwe - mówił podczas uroczystości Morawiecki.
Dodał, że "musimy dbać o świadków tamtych strasznych lat, o pamięć Wołynia". - Wołamy o pamięć, składamy hołd ofiarom tamtego ludobójstwa - kontynuował.
Premier przekonywał, że "my, Polacy, nigdy nie spoczniemy, dopóki ostatnie szczątki ofiar rzezi wołyńskiej nie zostaną odnalezione". - Nie będzie pojednania polsko-ukraińskiego do końca, bez odszukania wszystkich szczątków ofiar, bez uczczenia ich do końca - tłumaczył.
Mateusz Morawiecki dodał, że w sarkofagu, który znajduje się pod Krzyżem Wołyńskim, zebrana została ziemia z tysięcy polskich miejscowości i "wsiąkła krew ponad 100 tysięcy naszych rodaków".
- Tamta ziemia była świadkiem zbrodni wyjątkowej, była świadkiem piekła w piekle, zgotowanego przez ukraińskich nacjonalistów swoim sąsiadom, często swoim sąsiadom zza miedzy, z domu obok - wskazywał Morawiecki.
Jakub Krzywiecki
Jarosław Kaczyński podczas obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej
Akcja "Kwiaty Wołynia"
Również politycy Konfederacji uczcili 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, organizując akcję "Kwiaty Wołynia".
- Nasza akcja powstała w 2021 roku, w tym roku mamy zaszczyt prowadzić jej trzecią ogólnopolską edycję, rozdając na ulicach polskich miast, miasteczek, w polskich wsiach 40 tysięcy tych symbolicznych kwiatów lnu, upamiętniających ofiary, oraz rozdając ulotki przypominające o tych wydarzeniach. Trzeba też podkreślić, że nasza akcja jest akcją całoroczną - przekazali podczas konferencji prasowej.
Konfederaci pojawili się m.in. na ulicach Warszawy.
Czytaj więcej