Hiszpania. Tysiące ludzi pobiegło w gonitwie z bykami. Są ranni

Świat
Hiszpania. Tysiące ludzi pobiegło w gonitwie z bykami. Są ranni
Sanfermines Pamplona /YouTube
Co najmniej cztery osoby zostały poturbowane przez byki podczas gonitwy w Pampelunie

Tysiące amatorów mocnych wrażeń wzięło udział w gonitwach z bykami w Pampelunie. W czasie biegu ulicami miasta kilka osób zostało rannych. Po południu byki zmierzą się z torreadorami.

"Marzysz o przejściu przez stado rozszalałych byków o średniej wadze 600 kilogramów? A może wolisz po prostu obserwować wyścig z boku? Tak czy inaczej 'Pamplona Fiesta' jest dla ciebie!" - czytamy na stronie organizatorów.

 

W piątek, pierwszego dnia encierro (tradycyjna nazwa gonitwy z bykami - red.), rannych zostało sześć osób, a dwie z nich nadal przebywają w szpitalu z niepewnymi rokowaniami.

 

W sobotę, podczas drugiej gonitwy, rany odniosły co najmniej cztery osoby. Jedną z nich jest obywatel USA, który doznał urazu klatki piersiowej.

Bieg z bykami w Pampelunie

Sobotnia gonitwa ulicami zabytkowej części Pampeluny w kierunku areny trwała dwie minuty i 23 sekundy. Jeden z uczestników popisywał się biegnąc tuż przed bykiem, "prawie przyklejony do jego rogów", co hiszpańscy komentatorzy uznali za "piękny widok, jaki oferuje encierro".

 

W zeszłym roku również czterech biegaczy zostało poturbowanych podczas festiwalu. Od 1910 roku w biegach byków zginęło szesnaście osób. Po raz ostatni w 2009 roku.

Byki, które biegną rano, są zabijane po południu

"Tradycyjnie" sześć byków z gonitwy zmierzy się wieczorem z torreadorami. "Byki, które biegną każdego ranka, są zabijane na arenie po południu" - precyzują media. 

 

Obrońcy praw zwierząt każdego roku prowadzą kampanie, które sprzeciwiają się festiwalowi. Ich zdaniem wydarzenie to jest okrutne dla zwierząt. 

 

 

Festiwal przyciąga setki tysięcy turystów każdego roku. "Prawie 1,7 miliona osób odwiedziło Pampelunę na uroczystości w 2022 roku, a prognozy na ten rok są wyższe, ponieważ wszystkie ograniczenia COVID-19 zostały zakończone" - czytamy na portalu NTD News.

 

 

Samą tradycję rozsławił swego czasu Ernest Hemingway publikując słynną powieść "Słońce też wschodzi" z 1926 roku. Tegoroczny 9-dniowy festyn ku czci patrona Nawarry św. Fermina zbiega się z setną rocznicą pierwszej wizyty amerykańskiego pisarza w Pampelunie.

Program festiwalu i obrońcy praw zwierząt

Festyn obejmuje ponad 540 wydarzeń od 6 do 14 lipca - koncerty, tańce ludowe, wystawy, imprezy przeznaczone dla dzieci, młodzieży i osób starszych, a także pokazy fajerwerków.

 

 

Ponad 2,5 tys. policjantów pilnuje porządku na ulicach miasta. Policja kontroluje wjazdy do Pampeluny w celu wykrycia "elementów terrorystycznych" i zapobieżeniu przemytowi narkotyków. Krajowa brygada imigracyjna policji sprawdza dokumenty, w tym obywateli innych państw, którzy przyjechali na festyn. 

 

Destino Navarra, lokalna oficjalna grupa przewodników turystycznych podała, że goście ze Stanów Zjednoczonych i Kanady stanowią 70 proc. wszystkich rezerwacji na tegoroczny festiwal.

nb/dk / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie