USA przekażą Ukrainie amunicję kasetową. Biały Dom potwierdza
Stany Zjednoczone dostarczą Ukrainie amunicję kasetową - poinformował w piątek wieczorem doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan. Niemcy nie zgadzają się na przesyłanie Kijowowi tego rodzaju broni, o czym poinformowała tamtejsza minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock.
O możliwości przekazania amunicji kasetowej media poinformowały po raz pierwszy w zeszłym tygodniu. "Administracja prezydenta USA Joe Bidena poważnie rozważa zatwierdzenie transferu kontrowersyjnej broni na Ukrainę, której siły walczą o osiągnięcie znacznych korzyści w trwającej od tygodni kontrofensywie" - czytamy.
W piątek wieczorem doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa potwierdził, że USA dostarczą Ukrainie broń kasetową.
Sullivan poinformował, że Ukraina od dawna starała się o tę broń, zaś w obliczu zmniejszających się zapasów zwykłej amunicji artyleryjskiej, będzie stanowiła ona "pomost" do czasu zwiększenia produkcji.
Niemcy przeciwne przekazaniu amunicji kasetowej
W maju 2008 roku 111 państw poparło zakaz używania, produkcji i składowania bomb kasetowych. Do tej pory konwencję podpisało kolejnych 17 państw. Wśród sygnatariuszy nie ma jednak m.in. właśnie USA, Rosji i Ukrainy.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Przeprowadził ostrzał kasetowy Charkowa. Wcześniej dowodził w Syrii
Przeciwne wysłania Ukrainie amunicji kasetowej są Niemcy. Komentując doniesienia o planach Waszyngtonu minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock podkreśliła, że jej kraj jest jednym z 111 państw będących stronami konwencji o zakazie użycia tego rodzaju broni. - Śledziłam doniesienia medialne. Niemcy, jako stronę, obowiązuje porozumienie z Oslo - podkreśliła.
Amunicja kasetowa zagrożeniem dla cywilów
Przeciwnicy tej borni podkreślają, że jej zasięg nie pozwala dostatecznie kontrolować siły rażenia i niesie śmiertelne zagrożenie dla cywilów. Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża od 10 do 40 proc. tego rodzaju amunicji zawodzi. To z kolei sprawia, że niewybuchy mogą być detonowane przez cywilów lata lub dekady później.
ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. SBU: przechwycona rozmowa potwierdza użycie bomb fosforowych i kasetowych
Organizacja Human Rights Watch podaje, że zarówno podczas stosowania amunicji kasetowej przez Rosję jak i Ukrainę ofiarami padali cywile.
Bomby kasetowe dla Ukrainy
Bomby kasetowe mogą zawierać w sobie nawet do kilkuset mniejszych ładunków. Tego rodzaju amunicja być zrzucana z samolotów, wystrzeliwana z dział artyleryjskich czy wyrzutni rakietowych. Ich konstrukcja pozwala na zwiększenie pola rażenia.
Sullivan potwierdził, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie amunicję DPICM, które są wystrzeliwane z haubic 155 mm. Każdy z pocisków zawiera w sobie 88 ładunków. Może być wykorzystywana m.in. do eliminowania pojazdów opancerzonych.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zaatakowali zakazanymi bombami kasetowymi miasto Krasnohoriwka
Mimo, że tak wiele państw jest przeciwnych używania bomb kasetowych, to ten rodzaj broni był już stosowany przez obie strony w wojnie rosyjsko-ukraińskiej. W ostatnim czasie Kijów na polu bitwy zaczął używać amunicji dostarczonej prze Turcję.
Czytaj więcej