Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka ws. Igora Tulei. Państwo musi zapłacić 36 tys. euro
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu, prawo do poszanowania życia prywatnego oraz wolność słowa i musi wypłacić sędziemu Igorowi Tulei 36 tys. euro zadośćuczynienia. "Rząd nie może mu wypłacić wskazanej kwoty z uwagi na brzmienie wyroku TK" - skomentował wiceminister Sebastian Kaleta.
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł w sprawie dwóch z trzech skarg złożonych przez Igora Tuleyę.
ZOBACZ: Pozwały Polskę w sprawie aborcji. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił roszczenia ośmiu Polek
Zdaniem ETPCz Izba Dyscyplinarna, która zajmowała się sprawą sędziego Igora Tulyę nie była "niezależnym i bezstronnym trybunałem ustanowionym na mocy prawa".
"Stwierdzono również, że nie było podstawy prawnej dla podjęcia środków przeciwko panu Tulei, które musiały mieć znaczący wpływ na jego prawo do życia prywatnego i można je określić jako strategię mającą na celu zastraszenie go za wyrażane przez niego poglądy. Trybunał podkreślił, że sprawę pana Tulei należy postrzegać w kontekście tego, że był on jednym najzagorzalszych krytyków reformy sądownictwa w Polsce" - czytamy w oświadczeniu ETPCz.
Polska musi zapłacić sędziemu 36 tys. euro - 30 tys. z tytułu poniesionych oraz 6 tys. z tytułu poniesionych kosztów.
WIDEO: Wyrok ETPCz ws. sędziego Tulei. Komentarz Komitetu Obrony Sprawiedliwości
Orzeczenie ETPCz ws. Igora Tulei
"Podwójne, bezprawne standardy. Na szczęście to orzeczenie nie ma żadnej mocy wiążącej, co wynika z orzecznictwa TK" - skomentował na Twitterze Sebastian Kaleta.
Następnie wiceminister sprawiedliwości tłumaczył na Twitterze, że rząd nie może wypłacić pieniędzy Tulei "z uwagi na brzmienie wyroku TK (K 7/21), który stwierdza, że ETPCz nie jest uprawniony do oceny legalności powołań sędziowskich w Polsce".
ZOBACZ: Pieniądze z KPO. Jourová: Ustawa o Sądzie Najwyższym jest absolutnie kluczem
"Zatem wydane dzisiaj orzeczenie nie ma żadnej mocy wiążącej wobec Polski" - dodał.
Czytaj więcej