Adam Niedzielski w programie "Gość Wydarzeń". "Mam dużo psychofanów w Konfederacji"
- W Konfederacji są osoby nieakceptowalne dla zwykłych, przeciętnych, normalnych ludzi. (...) Mam tam dużą grupę psychofanów, pozdrawiam ich serdecznie - powiedział w "Gościu Wydarzeń" minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że wprowadzenie leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia przegłosowane zostanie do końca kadencji.
Dlaczego nie udało się skrócić kolejek do lekarzy? - zapytał na początku rozmowy Piotr Witwicki.
- Mamy za sobą pandemię, dość duży nawis zaniedbań o poprzednich latach rządzonych przez PO. Za chwilę zaczną działać mechanizmy, które wdrożyliśmy - kształcenie lekarzy, nowe kierunki lekarskie na uczelniach. Wykształcenie lekarzy wymaga czasu. To kwestia dwóch lat, kiedy nadejdzie jakościowa zmiana - wyjaśnił Niedzielski.
Poruszono też temat strony NFZ błędnie informującej o dostępnościach terminów wizyt u specjalistów.
- NFZ publikuje informacje nadsyłane przez przychodnie. (…) Ja też mam dość niską ocenę tego systemu informacyjnego, dlatego zdecydowaliśmy się stopniowo wdrażać rozwiązanie ws. elektronicznej rejestracji, tak jak podczas szczepień przeciw COVID-19. Ona jest trudna, bo wymaga od wszystkich przychodni wystawienia kalendarza i centralnie. To skomplikowane, ale nie znaczy, że nie podejmujemy wyzwania - mówił minister zdrowia.
WIDEO: Adam Niedzielski w "Gościu Wydarzeń"
Roczna recepta. Zmiana decyzji ministra
Poinformował też o podjęciu decyzji o nierezygnowaniu z rocznej recepty.
- Przeprowadziłem konsultacje z Porozumieniem Zielonogórskim, z prof. Agnieszką Mastalerz-Migas - konsultant krajową w dziedzinie medycyny rodzinnej, z ministrem Januszem Cieszyńskim. Doszliśmy do wniosku, że mamy więcej zalet niż wad tego rozwiązania - podał.
Jako zalety wymienił wygodę dla pacjenta, "bo w przypadku ustabilizowanego stanu zdrowia można zadeklarować ten rok leczenia". Wady? - Gdy pacjenci ją dostają, natychmiast chcą ją realizować. A w ciągu roku zdarzają się gorsze samopoczucia, zmiany dawkowania itp. - wyliczał Niedzielski.
Limit na e-recepty
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do Ministerstwa Zdrowia. Chce wycofania limitu e-recept, które lekarz może wypisać danego dnia po tym, jak przychodnie zaczęły zgłaszać problemy z ich wystawianiem.
Wprowadzenie limitu miało uniemożliwić hurtowe wystawienie recept bez badania pacjentów.
Pomysł wydawał się dobry - mówią lekarze. Ale zawiodło wykonanie.
- To fundamentalny problem. Można uzyskać receptę na wszelkie specyfiki, łącznie z psychotropami, niemal bez żadnej konsultacji. Chcemy uciąć tę patologię. (…) Mamy co najmniej dwa przypadki podejrzeń, że w konsekwencji korzystania z receptomatów doszło do przedawkowania leków - podał szef resortu zdrowia.
ZOBACZ: List Adama Niedzielskiego do właścicieli Pfizera. "Spółka staje się częścią problemu"
Wdrożyliśmy rozporządzenie - podpiszę je w najbliższych dniach - specjalnie traktujące leki psychotropowe. Uzyskanie na nie recepty poprzedzone będzie koniecznością wizyty zdalnej lub konsultacji. Będę podpisywał je w najbliższych dniach.
- Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury przeciw dziesięciu lekarzom, którzy wystawiają średnio tysiąc recept dziennie. A 300 lekarzy przekracza pewne normy. Te działania są drastyczne, ale potrzebne - podkreślił.
Bezpłatne leki 65 plus. Od kiedy?
Podczas konwencji programowej PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział bezpłatne wprowadzenie leków dla osób powyżej 65. roku życia oraz dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia.
ZOBACZ: Kamil Bortniczuk: Nie ma wątpliwości, że gdyby prezes Kaczyński chciał być premierem, to by nim był
- Projekt jest złożony po Stałym Komitecie Rady Ministrów. Zastanawiamy się, czy zamiast od początku 2024 roku, wprowadzić je od września. Kierownictwo PiS zastanawia się, który moment jest optymalny. W ciągu kilku tygodni projekt pojawi się w Sejmie, na pewno do końca kadencji go przegłosujemy - podkreślił Niedzielski.
Niedzielski: Mam psychofanów w Konfederacji
Piotr Witwicki zapytał też o ewentualną koalicję PiS z Konfederacją.
- Bliższe jest mi przekonanie Jarosława Kaczyńskiego, że PiS będzie rządzić samodzielnie. W Konfederacji są osoby nieakceptowalne dla zwykłych, przeciętnych, normalnych ludzi - stwierdził Niedzielski.
ZOBACZ: Konwencja programowa Konfederacji w Warszawie. Krzysztof Bosak: Chcemy prostych i niskich podatków
- Mam tam dużą grupę psychofanów, pozdrawiam ich serdecznie - ironizował.
W dalszej części ponownie skrytykował bon zdrowotny, powtarzając, że wielu pacjentów np. onkologicznych i z koniecznością przeszczepów nie miałoby szans na leczenie.
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.
Czytaj więcej