Pieniądze z KPO. Jourová: Ustawa o Sądzie Najwyższym jest absolutnie kluczem
W środę pojawił się nowy raport Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce. Věra Jourová w rozmowie z Polsat News komentowała szanse na wypłatę Warszawie środków z Krajowego Planu Odbudowy. - Prawo, które jest teraz na stole i jest w Trybunale Konstytucyjny, jest absolutnie kluczem do kontynuowania prac - mówiła o ustawie o Sądzie Najwyższym.
Trybunał Konstytucyjny wciąż nie podjął decyzji ws. ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmiana prawa ma wypełniać "kamień milowy" stawiany przez Komisję Europejską.
Zgodnie z założeniami sprawy dyscyplinarne sędziów mają trafić do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Organ ma też przejąć sprawy immunitetowe sędziów.
Znaczenie ustawy w rozmowie z Polsat News komentowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Věra Jourová. - Prawo, które jest teraz na stole i jest w Trybunale Konstytucyjny, jest absolutnie kluczem do kontynuowania prac nad uwolnieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy dla Polski, więc czekamy na decyzję - podkreśliła.
Jourová o oskarżeniach polskich polityków: Spekulacje
- Z mojego punktu widzenia chciałabym, żeby ta decyzja nadeszła tak szybko, jak to tylko możliwe, dzięki czemu będziemy mogli zajmować się tą sprawą dalej -wskazała wiceszefowa KE.
ZOBACZ: Komisja Europejska wszczyna postępowanie wobec Polski. W tle komisja ds. badania wpływów rosyjskich
Andrzej Wyrwiński pytał europejską komisarz o stanowisko części polityków polskiego rządu, zdaniem których nawet po akceptacji ustawy w TK, Komisja Europejska znajdzie inne powody do blokowania środków z KPO.
- To spekulacje i zła ocena sytuacji. Bardzo jasno powiedzieliśmy, że to prawo może być tym, które odblokuje środki i nic mi nie wiadomo, żeby były jakieś nowe żądania przygotowywane w Komisji Europejskiej - odparła Jourová.
Raport Komisji Europejskiej. Wskazano trzy obszary
Komisja Europejska w corocznym raporcie o rządach prawa w państwach członkowskich określiła wyzwania związane z praworządnością w Polsce. Wskazano niezależność sądów, walkę z korupcją i wolność mediów.
W kontekście niezależności sądów zaznaczono, że "poziom niezawisłości sędziowskiej jest bardzo niski". Komisja zwraca uwagę na system dyscyplinarny i funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz na zgodność wyroków Trybunału Konstytucyjnego z prawem unijnym.
ZOBACZ: Komisja Europejska podjęła decyzję. Miliard euro dla rolników
Co do korupcji, według Komisji Europejskiej "nie podjęto działań, w celu wzmocnienia zasad lobbingu i ujednolicenia systemu kontroli oświadczeń majątkowych". Wskazano też, że istnieją obawy związane z darowiznami na rzecz partii politycznych w trakcie kampanii wyborczych, a zamówienia publiczne obarczone są "ryzykiem korupcji".
Trzeci zarzut dotyczy wolności mediów. W tej sprawie Komisja zwróciła uwagę na naciski polityczne, mimo obowiązujących gwarancji niezależności dziennikarskiej. Jako przykład podano działalność grupy Polska Press, która została przejęta przez państwowy koncern PKN Orlen.
Czytaj więcej