Papież Franciszek komentuje spalenie Koranu w Szwecji. Jest oburzony
- Wolność wypowiedzi nie powinna być nigdy używana jako pretekst do obrażania innych - stwierdził papież Franciszek oburzony aktem spalenia Koranu w Sztokholmie. Mówił też o sposobach ochrony młodzieży przed podżeganiem do nienawiści.
Do aktu spalenia Koranu doszło w samym centrum Sztokholmu. Dokonał tego przed meczetem 37-letni imigrant z Iraku. Mężczyzna twierdzi, że w swojej ojczyźnie był prześladowany.
Spalił Koran w centrum Sztokholmu. "Wolność słowa"
Chociaż policja odmawiała sprawcy pozwolenia na "demonstrację", tłumacząc to ryzykiem wzrostu zagrożenia terrorystycznego, dwie instancje sądu administracyjnego uchyliły decyzję służb. W Szwecji prawo do "wyrażania poglądów" zapewnia konstytucja.
ZOBACZ: Papież bierze się za AI. Watykan wyda poradnik etyki sztucznej inteligencji
Na wydarzenia te zdecydowanie zareagował papież Franciszek. - Wolność wypowiedzi nie powinna być nigdy używana jako pretekst do obrażania innych - zaznaczył.
Teraz sprawca jest podejrzany o podżeganie do nienawiści. Warto jednak wspomnieć, że wcześniej sprawy o podobnym charakterze były umarzane przez szwedzką prokuraturę.
Akt spalenia Koranu. Zdecydowana reakcja papieża
"Jestem oburzony i zdegustowany takimi czynami. Każda księga uważana za świętą przez swoich ludzi musi być szanowana na znak szacunku dla tego, kto wierzy" - mówił w wywiadzie dla wydawanego z Zjednoczonych Emiratach Arabskich dziennika "Al Ittihad", którego cytuje Ansa.
"Według mnie - dodał Franciszek - jedynym sposobem ochrony młodzieży przed negatywnymi, fałszywymi przekazami i wymyślonymi informacjami oraz pokusami materialnymi, nienawiści i uprzedzeń jest to, by nie zostawiać jej samej w tej batalii, ale dostarczyć konieczne narzędzia, jakimi są wolność, rozeznanie i odpowiedzialność" - dodał.
ZOBACZ: Misja pokojowa papieża ws. wojny w Ukrainie. Kardynał Matteo Maria Zuppi jedzie do Rosji
Cały wywiad redaktora naczelnego "Al Ittihad" z papieżem Franciszek ma zostać opublikowany w poniedziałek.
W kilku krajach muzułmańskich doszło do antyszwedzkich protestów. W czwartek tłum wdarł się na teren ambasady Szwecji w Bagdadzie, spalono szwedzką flagę oraz wybito okna. W internecie pojawiły się nawoływania do bojkotu produktów szwedzkich firm.
Czytaj więcej