"Krwawy śnieg" w USA. Dowód na niepokojące zmiany

Świat
"Krwawy śnieg" w USA. Dowód na niepokojące zmiany
Pacific Southwest Region 5/Will Beback /Wikimedia
W górach w stanie Utah pojawił się "arbuzowy śnieg"

Na zboczach gór w amerykańskim stanie Utah pojawił się "arbuzowy śnieg". Naukowcy znają rozwiązanie zagadki. Nie zwiastuje ona nic dobrego.

Różowy śnieg to zdecydowanie niecodzienny widok. Zbocza gór w amerykańskim hrabstwie Cache w stanie Utah pokryła substancja, która przypomina śnieg z miąższem arbuza.

 

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że zjawisko jest niegroźne, ale w rzeczywistości to dowód na niepokojące zmiany.

 

ZOBACZ: Pogoda. Prognozowane burze z gradem. Ostrzeżenia dla czterech województw

USA. Krwawy śnieg w Utah. Naukowcy znają przyczynę zjawiska

"Arbuzowy śnieg", czasem nazywany "krwawym" natychmiast spotkał się z zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców, którzy podziwiają niecodzienne zjawisko, zachodząc jednocześnie w głowę nad jego przyczynami. 

 

 

Odpowiedź znają naukowcy. Dlaczego śnieg ma niespotykany kolor? Powodem jest zakwit glonów z gatunku zawłotnia śnieżna (Chlamydomonas nivalis). 

 

ZOBACZ: Ekstremalne upały w Chinach. Ludzie szukają ochłody w supermarketach

 

Glony z rodzaju Chlamydomonas nivalis są zielone i występują w słodkowodnym środowisku. I chociaż mają zielony kolor, algi uwalniają specyficzny, różowawy pigment, którego zadaniem jest ochrona tych organizmów przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Arbuzowy śnieg w wielu rejonach świata

Arbuzowy lub "krwawy" śnieg jest stosunkowo zwyczajnym w wielu górzystych regionach świata. Można dzięki temu sprawdzić zasięg występowania alg. Śnieg i lód w ich najbliższym otoczeniu topi się, dzięki czemu organizmy mają dostęp do wody. Tworzą się przy tym charakterystyczne, okrągłe otwory w śniegu.

 

ZOBACZ: Wielkie sprzątanie po ulewach na Lubelszczyźnie. W całym kraju blisko 500 interwencji strażaków

 

Naukowcy wskazują, że działalność alg ma negatywny wpływ na ilość śniegu w górach. Sprawiają one, że powierzchnia lodu staje się ciemniejsza, co utrudnia odbijanie promieni słonecznych i przyspiesza procesy topnienia lodowców. Może również prowadzić do pogłębiania się suszy.

 

mak/zdr / CNN / "The Guardian"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie