Świnoujście. Otwarcie tunelu pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin

Polska
Świnoujście. Otwarcie tunelu pod Świną, który połączył wyspy Uznam i Wolin
UM Świnoujście
Przemarsz reprezentacyjnej orkiestry przez nowo otwarty tunel pod Świną

Mieszkańcy Świnoujścia i turyści od piątku będą mogli korzystać z tunelu pod cieśniną Świna. Podziemna przeprawa połączyła wyspy Uznam i Wolin. Do tej pory, aby przedostać się z jednej części Świnoujścia do drugiej, konieczne były przeprawy promowe. Na oficjalnej inauguracji tunelu przemawiał prezydent miasta, który wystosował apel do rządu. Odpowiedział mu wicepremier Jarosław Kaczyński.

Uroczyste otwarcie 1,5-kilometrowego tunelu rozpoczęło się w samo południe z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli Komisji Europejskiej. Na uroczystości pojawił się m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, przedstawiciel gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

 

Budowę inwestycji w większości sfinansowano ze środków unijnych - jej koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi z UE. Resztę dołożyło miasto ze swojego budżetu.

 

CZYTAJ: Uzależnieni od promów. Tak się żyje w Świnoujściu

 

Pierwsi kierowcy będą mogli pojechać tunelem około 20:00. Będą mieli do dyspozycji dwa pasy - po jednym w każdym kierunku - o szerokości 3,5 metra oraz pasy awaryjne po około dwa metry szerokości. Na trasie będzie obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

 

Przestrzeganie przepisów będzie sprawdzane przez odcinkowy pomiar prędkości, a tunel i dojazdy będą monitorowane przez ponad 140 kamer. 

Otwarcie tunelu. Co z przeprawami promowymi?

Otwarcie tunelu ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów. Dotychczas między wyspami konieczne były przeprawy promowe.

 

Z tunelu skorzystają nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej. Nowymi liniami dotrą teraz z wyspy Uznam do dworca PKP na Warszowie. Z kolei do centrum bez przesiadek dojadą mieszkańcy Karsiboru, Ognicy i Przytoru.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Świnoujście niemal bez dostępu do atrakcji i plaży. Mieszańcy protestują

 

Po otwarciu tunelu pod Świną zamknięta zostanie przeprawa promowa "Centrum", którą obsługują promy Karsibór. Piesi i rowerzyści nadal będą mogli bezpłatnie korzystać z przeprawy "Warszów" promami Bielik.

 

Do połowy lipca promy będą kursowały jak dotychczas, co 20 minut. Później będą odpływać jednocześnie z wyspy Uznam i Wolin co pół godziny. Przeprawy zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, są bezpłatne.

Latarnia morska odcięta od miasta. Prezydent Świnoujścia apeluje do rządu

Na oficjalnym otwarciu pierwszy przemawiał prezydent Świnoujścia. Wyraził wdzięczność za możliwość uczestnictwa w "tym wielkim wydarzeniu", ale przyznał, że jego radość jest zakłócona przez jeden problem.

 

- Podzielamy pogląd, że bezpieczeństwo energetyczne Polski i terminala LNG jest najważniejsze, ale jeszcze raz proszę o zmianę decyzji, o udostępnienie dostępu do plaży i morza. Uważam, że to możliwe - przekazał włodarz, nawiązując do wprowadzonego przez wojewodę zakazu zbliżania się do gazoportu na odległość 200 metrów. Spowodowało to, że "odcięta" od miasta została m.in. latarnia morska.

 

ZOBACZ: Zablokowali rondo. Mieszkańcy Świnoujścia protestują przeciwko strefie ochronnej gazoportu


Odpowiedział mu wicepremier Jarosław Kaczyński podczas swojej przemowy. - My ten problem rozwiążemy. Nie jesteśmy w tej chwili w stanie zrezygnować, ze względu na różne zagrożenia (...) ale są inne metody, żeby doprowadzić do tego, by ten teren był w dalszym ciągu dostępny dla celów turystycznych i rekreacyjnych. Tak się stanie, proszę się o to nie obawiać - zapewniał.

Wicepremier Kaczyński: Pościg za bogatszymi to nasz narodowy obowiązek

Kaczyński uznał też, że polska racja stanu "to jedność naszego państwa, jego siła, sprawność, gotowość do wykonywania wszelkich zadań i kierowania tym wielkim i ważnym (...) procesem doganiania przez Polaków poziomu życia, poziomu gospodarczego, kulturalnego tych wszystkich, którzy mieli na zachodzie Europy więcej historycznego szczęścia niż my".

 

WIDEO: J.Kaczyński przemawiał podczas otwarcia tunelu w Świnoujściu

 

Jak przypomniał, ten proces trwa "i to co dzisiaj się staje, otwarcie tunelu, a przedtem jego budowa, jest aktem, który odnosi się do komfortu życia w Świnoujściu".

 

ZOBACZ: J. Kaczyński: Zwiększamy ochronę na granicy z Białorusią

 

- Imposybilizm i niezdolność podejmowania wielkich przedsięwzięć w Polsce to historia. Nigdy nie byliśmy tak blisko celu bycia na równi z tymi, którzy mieli więcej historycznego szczęścia, ale potrzeba jeszcze trochę pracy - zaznaczył Kaczyński, podkreślając, że "pościg za tymi bogatszymi, i co za tym idzie silniejszymi niż my, to jest nasz wspólny, narodowy cel i obowiązek".

Andrzej Duda: Miasta jak Świnoujście mają potencjał, który trzeba wykorzystać 

Paweł Szrot odczytał list prezydenta RP. "Miasta takie, jak to mają potencjał, który trzeba wykorzystać i również one mogą być wizytówkami naszego kraju. Także w mniejszych miejscowościach mieszkają Polacy, obywatele RP, prawdziwi gospodarze naszego kraju i jego zbiorowy suweren. To z myślą o nich powstają liczne inwestycje, takie, jak otwierany dziś tunel" - napisał Andrzej Duda.

pgo/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie