Generał Jarosław Gromadziński został dowódcą Eurokorpusu
W czwartek w Strasburgu odbyła się ceremonia przekazania dowództwa nad wielonarodowym Eurokorpusem gen. Jarosławowi Gromadzińskiemu. Jest to pierwszy w historii Polak na tym stanowisku. W skład Eurokorpusu wchodzi sześć państw ramowych i pięć stowarzyszonych.
Gen. broni Jarosław Gromadziński, dotychczas radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej.
W ostatnich miesiącach służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy. Nominację na dowódcę Eurokorpusu otrzymał od szefa MON dwa tygodnie temu.
Zastępcą szefa sztabu Eurokorpusu został natomiast gen. bryg. Adam Rzeczkowski, obecnie szef pionu planowania – zastępca szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
"Sprawdzi się jako dowódca"
W ceremonii w Strasbourgu wziął udział m.in. szef MON Mariusz Błaszczak. - Eurokorpus jest bardzo ważnym elementem naszego bezpieczeństwa; to dowództwo, stan jego gotowości, zdolność do odpowiedzi jest istotne dla odpierania zagrożeń ze wszystkich kierunków strategicznych, z którymi mogą się mierzyć inne kraje - powiedział Błaszczak.
- Ta uroczystość otwiera nowy rozdział obecności Polski w tej strukturze. Jestem przekonany, że gen. Gromadziński bardzo dobrze sprawdzi się jako dowódca Eurokorpusu, pokazując pełen profesjonalizm i zaangażowanie w swoje obowiązki - podkreślił szef polskiego MON.
ZOBACZ: Warszawa: Liceum ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego utworzyło klasę kawalerii konnej
Sam gen. Gromadziński stwierdził, że "Eurokorpus jest w stanie odpowiedzieć na wszystkie obecne i przyszłe wyzwania". - Czerpiemy z doświadczenia różnych państw, ale łączą nas wspólne wartości - powiedział.
Nowy dowódca Eurokorpusu zaznaczył, że "dziś Europa stoi jednak przed bardziej złożonymi i wielowymiarowymi wyzwaniami".
- Na wschodzie mamy do czynienia z prowadzoną na pełną skalę rosyjską inwazją na Ukrainę, atakami hybrydowymi na granice, niepewną sytuacją na południu i w Afryce, co prowadzi do ogromnej fali migracji. Ale to wszystko nas wzmocniło i doprowadziło do jeszcze wyższego poziomu współpracy państw NATO i UE - zapewnił.
Wojskowa struktura szybkiego reagowania
Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg - a od początku 2022 r. także Polska - oraz pięć państw współpracujących: Austria, Grecja, Włochy, Rumunia i Turcja.
ZOBACZ: Nie wrócił do jednostki. Żołnierz zgubił się podczas biegu na orientację
Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład krajów.
Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.
Czytaj więcej