Fragmenty łodzi Titan na powierzchni. Najpewniej wydobyto też ludzkie szczątki
Z dna Atlantyku wyłowiono niektóre części łodzi podwodnej Titan, na pokładzie której zginęło pięć osób. Jednostka uległa implozji, więc jej fragmenty są mocno zniszczone, co widać na fotografiach. Wśród resztek wraku odkryto prawdopodobnie szczątki jednego lub więcej pasażerów.
Części łodzi podwodnej Titan wydobyto z dna Oceanu Atlantyckiego na brzeg w kanadyjskiej Nowej Funlandii. Specjalistom pomogły w tym dźwigi. Na fotografiach widać wyłowione, spore kawałki białego metalu, splątane kable i części mechaniczne Titana.
"Niezwykle ryzykowna operacja". Części Titana na powierzchni
"Przekazy telewizyjne pokazywały coś, co wyglądało na dziób łodzi podwodnej i panel boczny z elektroniką i przewodami zwisającymi ze statku na ciężarówkę z platformą w terminalu kanadyjskiej straży przybrzeżnej w St. John's" - przekazała agencja AFP.
ZOBACZ: Stockton Rush, założyciel OceanGate, lekceważył ostrzeżenia w sprawie Titana
W komunikacie dodano, że wydobycie szczątków było "niezwykle ryzykowną operacją".
Z kolei amerykańska Straż Przybrzeżna przekazała, że wraz z wrakiem wyłowiono także ludzkie szczątki. Według nieoficjalnych informacji amerykańscy lekarze przeprowadzają ich analizę, lecz szczegółowe informacje na ich temat nie zostały podane. Zbadanie fragmentów wraku i domniemanych ludzkich szczątek pozwoli ustalić, dlaczego doszło do katastrofy.
Katastrofa Titana. Na pokładzie miliarderzy i podróżnicy
W piątek amerykańska Straż Przybrzeżna poinformowała, że wszczyna własne śledztwo w sprawie implozji Titana. To już drugie osobne śledztwo, o pierwszym poinformowała Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu.
ZOBACZ: Chcą wiedzieć, dlaczego doszło do implozji Titana. Śledztwo Amerykanów
18 czerwca łódź podwodna zaginęła. Po godzinie i 45 minutach od zanurzenia straciła łączność - możliwe, że w tym momencie doszło do implozji. Poszukiwania trwały kilka dni, a 22 czerwca przekazano, że załoga Titana nie żyje.
Podczas katastrofy na pokładzie znajdowały się pięć osób: brytyjski miliarder i podróżnik Hamish Harging, pochodzący z bogatej palestyńskiej rodziny Shahzad Dawood i jego syn Suleman, współzałożyciel OceanGate Stockton Rush i francuski nurek Paul-Henry Nargeolet.