Premier: Projekt wprowadzający program 800 plus został przyjęty przez rząd
Projekt wprowadzający program 800 plus został przyjęty przez rząd - poinformował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Świadczenie w nowej wysokości ma obowiązywać od przyszłego roku, nie będzie też konieczne składanie dodatkowego wniosku w związku z tą zmianą.
W połowie maja podczas konwencji "Programowy Ul Prawa i Sprawiedliwości" prezes PiS Jarosław Kaczyński informował, że od nowego roku rząd będzie wypłacał świadczenie "800 plus".
ZOBACZ: Konwencja Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński: Od przyszłego roku "800 plus"
800 plus. Premier: Program, który praktycznie wyeliminował ubóstwo
W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej podał, że rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej świadczenie 500 plus do wysokości 800 zł miesięcznie. Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 r.
- To jeden z piękniejszych, najpiękniejszych momentów w pracach Rady Ministrów, kiedy możemy dyskutować, jak dzisiaj, o programie 500+, który za chwilę stanie się programem 800+. (...) Przede wszystkim dlatego, że cały ten wielki program jest programem podnoszenia szacunku wobec rodzin - mówił Morawiecki.
ZOBACZ: Sławomir Neumann o "800 Plus": Zaskoczyło mnie, że PiS tak szybko ogłosił propozycje
Szef rządu zaznaczył, że ten program to "zwiększenie szans dla wszystkich naszych dzieci, by mogły sobie pozwolić na zajęcia pozalekcyjne, na dodatkowe lekcje tańca muzyki, zajęcia sportowe, na wyjazd na wakacje".
- To program, który praktycznie wyeliminował ubóstwo. Pojawiają się rankingi UE, które pokazują, że jesteśmy w pierwszej trójce, czwórce państw, które mogą się poszczycić największymi sukcesami w wyeliminowania ubóstwa - dodał.
Premier: Wszystko jest tutaj bardzo dobrze skalkulowane
- Wszystko jest tutaj bardzo dobrze skalkulowane, bardzo dobrze policzone. To 24 miliardy - od nowego roku, od 1 stycznia. Będzie to oczywiście wkalkulowane w nową ustawę budżetową - mówił premier, pytany czy państwo stać na ten program. - Ekonomiści, jak chcą porównać te dane, jaki to będzie łączny wydatek na program 800 w proporcji do PKB, to zachęcam do tego - gdyż porównanie wykaże, że ta proporcja jest porównywalna do PKB tak, jak bodaj w roku 2020, 2021 - mniej więcej w tych latach - dodał.
- Czyli - zdecydowanie przewyższamy inflację, a w proporcji do PKB, które bardzo ładnie rośnie, nie ma tu żadnych ryzyk. Agencje ratingowe, wszyscy, którzy zajmują się finansami publicznymi, doskonale o tym wiedzą - ocenił premier Morawiecki
Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
Marlena Maląg: Z programu 800 plus skorzysta 7 mln dzieci
- Dotrzymujemy danego słowa, rozpoczęliśmy tworzenie dobrego czasu dla Polski 8 lat temu. Przywracamy marzenia młodym ludziom o założeniu rodziny, bo na to zasługują - mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Podkreślała, że "najważniejszą inwestycją jest inwestycja w kapitał ludzki, tego w roku 2015 nie było".
- Siła jest w rodzinie i my nie poprzestaliśmy tylko na świadczeniu 500 plus, który teraz będzie miał tę silną odsłonę 800 plus, ale my możemy sobie na to pozwolić, bo jesteśmy odpowiedzialną formacją - mówiła minister.
- Ta nowa odsłona świadczenia 500 plus i rodzinny kapitał opiekuńczy jest przeznaczony dla rodziców, którzy wychowują dziecko od urodzenia do 18 roku życia i mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa - powiedziała minister. - Aby Polska mogła się rozwijać intensywnie i dynamicznie musimy inwestować w rodziny i będziemy to robić - dodała.
Dzieci odwiedziły rządzących
Tego dnia na posiedzeniu Rady Ministrów pojawili się niezwykli goście. "Na swoich miejscach w sali obrad premierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński oraz ministrowie zastali dzieci, które są głównymi odbiorcami programu Rodzina 800 plus" - czytamy we wpisie na Twitterze kancelarii szefa rządu.
Po tym jak najmłodsi opuścili salę, politycy zajęli się projektami ustaw dotyczących właśnie pomocy państwa w wychowaniu dzieci, finansów publicznych oraz gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.
Czytaj więcej