GUS przekazał najnowsze dane. Niskie bezrobocie w Polsce
Główny Urząd Statystyczny przedstawił nowe dane. Rzecznik rządu Piotr Müller stwierdził, że to najniższe bezrobocie w historii Polski. Chodziło o tendecję, która od kilku miesięcy się utrzymuje, bowiem najniższy wynik osiągnięty zostal w pażdzierniku 2019 roku.
Główny Urząd Statystyczny poinformował o nowych danych dotyczących bezrobocia w Polsce, podkreślając, że tak niskiego bezrobocia nie było w kraju od ostatnich 30 lat. W tabeli opublikowanej na stronie GUS widać jednak wynik 5,0 proc. w październiku 2019 roku.
ZOBACZ: Inflacja w maju 2023. Ostateczne dane GUS
W tym roku w maju stopa procentowa wyniosła 5,1 proc, najmniej porównując wyniki majowe od 1990 roku. W czerwcu tego roku wynosiła 5,2 proc. Podobne liczby pojawiają się pod koniec ubiegłego roku, co tylko potwierdza tendencję spadkową utrzymującą się na stałym poziomie i daje Polakom powód do dumy.
W ubiegłych latach te dane były dużo wyższe m.in. w 2020 roku, w roku pandemicznym, bezrobocie wynosiło 6 proc. W 2012 roku 12,6, w 2003 19,3 proc., a w 1993 roku 14,3 proc.
W ubiegłych latach, szczególnie w 1993 roku, inne były uwarunkowania polityczne, gospodarcze, ekonomiczne, dlatego wskaźniki znacznie się różniły. Mimo wszystko malejąca tendencja bezrobocia może cieszyć.
- Kolejne dobre informacje dotyczące kwestii wysokości bezrobocia w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał nowe dane w tym zakresie. Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc. według klasyfikacji GUSu. Miesiąc temu był to 5,2 proc. To pokazuje, że te rozwiązania, które do tej pory funkcjonowały w Polsce w szczególności w okresie covidowym, związane z tarczami finansowymi, traczami antykryzysowymi przyniosły dobry efekt w postaci właśnie bardzo niskiego bezrobocia, najniższego bezrobocia w historii Polski - powiedział Piotr Müller.
Według danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce i w Czechach w kwietniu wyniosła 2,7 proc. - To plasuje nas z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej razem z Czechami. Pod tym względem jesteśmy liderami - ocenił rzecznik rządu.
W ostatnich miesiącach najniższe bezrobocie w ciągu 30 lat
W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 800 tysięcy osób. Najwięcej pracujących jest w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Z kolei najmniej zatrudnionych jest w Wielkopolsce. Ponad 53 proc. osób bezrobotnych to kobiety.
ZOBACZ: GUS podał nowe dane. Średnie wynagrodzenie wzrosło o 12,1 proc.
Czynnikami odpowiedzialnymi za niskie bezrobocie są nie tylko działania państwowe, ale także kwestie demograficzne. Ponieważ młodych osób, które wchodzą na rynek pracy jest coraz mniej, rynek ten nie jest przepełniony, a młodym łatwiej znaleźć zatrudnienie ze względu na mniejszą konkurencję. Wskaźniki demograficzne spadaja, dlatego nie potrzeba aż tylu miejsc pracy.